Flepsiz cerrahi ile yerleştirilen immediat yüklenen implantların stabilite ve marjinal kemik seviyesi değişimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of stability and marginal bone level changes of implants inserted with flapless surgery and loaded immediately
  1. Tez No: 388589
  2. Yazar: PINAR ALTINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hemen yüklemede travmanın azaltılması ve primer stabilitenin elde edilmesine odaklanan cerrahi prensipler büyük önem taşır. Cerrahi girişim esnasında dokuların maruz kaldığı travmanın azaltılması, hücresel canlılığı koruyarak kemik-implant ara yüzeyinde epitelyal konnektif doku oluşumunu önler ve iyileşmeyi indükler. Yüksek dayanıklılıkta, dar çaplı Roxolid implantlar ile ince kret yapısına sahip posterior bölgelerde güvenle implant uygulanması önemli bir gelişmedir. Bu araştırma ile posterior bölgede ince kret yapısına sahip hastalarda flepsiz cerrahi yaklaşımla bilgisayar destekli protetik planlamaya uygun olarak yerleştirilen Roxolid implantların stabilite ve marjinal kemik seviyesi incelemeleri ile geleneksel ve hemen yükleme zamanları bakımından güvenilirlikleri değerlendirildi. Araştırmaya implant cerrahisi için herhangi bir sistemik veya lokal kontrendikasyonu bulunmayan, Kennedy Sınıf I ve II, maksiller ve mandibuler posterior bölgesinde ince kret yapısına sahip, 14 hasta dahil edildi. Bilgisayar destekli planlamaya uygun flepsiz implant cerrahisi ile 38 adet Roxolid implant yerleştirildi. Hemen yüklemeye uygun koşulları sağlayan 18 adet implant bir hafta içerisinde daimi restorasyonlar tamamlanarak fonksiyonel olarak yüklemeye alındı. Hemen yükleme için uygun olmayan 20 adet implant geleneksel yükleme zamanına göre 8 hafta sonunda yüklemeye alındı. Rezonans frekans analizi ile başlangıç, 1, 2, 4, 8. haftalar ve 3, 6, 12. aylarda implant stabiliteleri tespit edildi. Marjinal kemik seviyesindeki değişimler başlangıç, 3, 6, 12. aylarda alınan standart radyograflardaki referans noktalarının karşılaştırılması ile istatistiksel olarak belirlendi. Araştırmamızın bulguları Roxolid implantların iyileşme sürecinin ilk 4 haftası baslangıç stabilitelerini koruduklarını (p>0,05), ayrıca 8. Haftada ISQ değerlerinde önemli oranda artış gerçekleştiğini gösterdi (p0,05). Marjinal kemik seviyesi değişimleri incelendiğinde, hemen yükleme grubunda en fazla kayıp ilk 3 ayda, geleneksel yükleme grubunda ise 3. ve 6. aylar arasında görüldü. Geleneksel yüklenen implantların 12.
Özet (Çeviri)
Atraumatic surgery and surgical principles that focus on procuring primary stability carry a great importance in immediate loading. Atraumatic surgery by maintaining cellular viability at the interface of bone and implant, prevents connective tissue formation and induces rapid healing. Safe implant placement with narrow-diameter Roxolid implants in the posterior regions with narrow crest structure is an important progression in implantology. In this research, stability and marginal bone level examinations with solidity in the respect of immediate loading protocol of Roxolid implants installed according to the computer-aided prosthetic planning by flapless surgery to the patients with narrow crest structure in posterior region was evaluated. Kennedy Class I and II, 14 patients with narrow posterior crests, and without any systematic or local contraindications for the implant surgery were included in this research. In accordance with the computer-aided planning, 38 Roxolid implants were inserted by flapless implant surgery. Eighteen implants providing the immediate loading criterias were loaded immediately in the first week of implant placement. Twenty implants that failed to provide the required criteria were loaded according to the conventional loading protocol after 8 weeks of healing period. With resonance frequency analysis (Osstell Mentor), the stabilities of the implants were determined in the beginning, 1, 2, 3, 4, 8. weeks and 3, 6, 12. months of loading. Changes in marginal bone level were statistically analyzed by comparison of reference points in standart radiographes taken at the beginning, 3., 6. and 12. months of loading. The results of our study showed that Roxolid implants maintained their initial stabilities during the first 4 weeks of healing (p>0,05), and ISQ values significantly increased at the 8.