Çukurova koşullarında İskenderiye Üçgülün'de (Trifolium alexandrinum L.) farklı sıra aralığının ve biçim zamanlarının verim ve verim kompenentlerine etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 18055
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
47 ÖZET Bu araştırma iskenderiye üçgülü (Trifol i um alexandrinum L.)'nin Tabor çeşidinde en uygun sıra ar*ası ekim sıklığını ve en uygun biçim zamanınım saptamak ve bu çeşidin verim ve verimle ilgili diger kompenentlerini araştırmak amacıyla, bölünmüş parseller deneme desenine göre Çukurova üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında kurulmuştur» Denemede sira araları; 15, 20, 25 ve 30 cm olarak ele alınmış, biçim samanları ise; tomurcuklanma dönemi, % 50 çiçeklenme dönemi ve 7. 100 çiçeklenme dönemi olarak ele al inmiştir. Bu arştı rinada Bitki boyu, Yaş ot ve Kuru ot verimi, Boğum sayısı, Sap sayısı ve vejetasyon süresi bakımından sıra araları arasındaki farkın önemsiz biçim zamanları arasındaki.farkın önemli ve sıra*biçim interaksiyonunda ise bitki boyu ve sap sayısı için önemli olduğu tesbit edilmiştir. Bitki boyu; % 100 ve % 50 çiçeklenme döneminde tomurcuklanma dönemine nazaran daha usun olmaktadır. Biçim samanı geciktikçe toplam yaş ve kuru ot veriminin azaldığı saptanmıştır. Kuru ot verimi % 50 çiçeklenme döneminde en fazla, en az da“A 100 çiçeklenme döneminde saptanmıştır. En yüksek yeşil ve' kuru ot verimi 20 cm sıra aralığından elde edilmiştir. Boğum sayısı biçimler geciktikçe artmakta, en yüksek boğum sayısı */. 100 ve 7. 50 çiçeklenme döneminde, en düşük”boğum sayısı tomurcuklanma döneminde elde edilmiştir. En yüksek sap sayısı 30 cm sıra aralığında, en düşük sap sayısı ise 15 cm sıra aralığından elde edilmiştir. Çiçeklenme gün sayısı 113 gün olarak tesbit edilmiştir. Araştırma sonucunda İskenderiye üçgülü (Tri-fol ium alexandrinum L. ) Tabor çeşidinin Çukurova koşullarında en uygun sıra aralığının 20 cm ve en uygun biçim zamanının tomurcuklanma dönemi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY This research was conducted to determine the effects of ditterent cutting times and different row spacing on the yields and yields compenents of Tabor cult i var of Berseem clover. The experiment was arranged in splist plot design research area of field crop department of Agricultural Faculty of Çukurova University. Row spacing were 15, 20, 25 and 30 cm and cutting times were bud, % 50 flowering and % 3.00 flowering time. The result obtaineded from this study were summarized as follow. The row spacing studied didn't differ in plant height green forage and dry yield, node, and stem but cutting times affected this charactristicsed.' Plant height during the '/. 50 flowering and 7. 100 was longer than that during bud time. ît was determined that delaying cutting decrased green and dry forage yield» The heights dry yield were given % 50 flowering, the lowest yield were given % 100 flowering. The heights green and dry yield were taken from 20 cm low spacing. Node yield incrased during late cutting, the heights yeild were taken from 7. 50 flowering time and the lowest yield were taken in bud. The heights stem yield were taken from 30 cm row spacing and lowest yield were taken from 15 cm row spacing. Under the conditions of Çukurova result oi the study is confirmed that the most suitable cutting time is budding time and the most suitable row spacing is 20 cm for Berseem.