Hidrojen eldesi için elektrokatalitik aktif elektrot hazırlanması
Electrocatalytic electrod preparetion for hydrogen production
  1. Tez No: 38858
  2. Yazar: AYLİN SOYSAL (AKMAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
64 ÖZET Enerji, Ekonomonin ve ekonomik gelişmenin temelidir. Dünya enerji ihtiyacının büyük bir kısmını günümüzde fosil yakıtlardan karşılamaktadır. Fosil yakıtlarının yakılmasıyla çeşitli gazlar oluşmakta ve atmosfere yanma ürünlerinin serbestçe bırakılmasıyla hava kirliliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle günümüzde Güneş-Hidrojen enerji sistemi mevcut fosil yakıt enerji sistemlerinin üzerine kurulabildiğinden fosil yakıtların sistemini değiştiren en iyi sistem olarak önerilmektedir. Günümüzde petrol rafinasyonu, metanol sentezi, amonyak eldesi gibi bir çok kimyasal madde sentezinde kullanılan hidrojene“2000”li yılların enerji kaynağı olarak bakılmaktadır. Hidrojen temiz bir enerjidir ve tüm yakıtların birim kütlesine düşen en yüksek enerji değerine sahiptir. Bilinen yakıtların tümü içinde en temiz yananıdır. Bu nedenle günümüzde kullanılan fosil yakıtlara alternatif olarak, temiz ve yeni enerji kaynağı araştırmalarında hidrojene geniş yer verilmektedir. Ancak kullanılacak enerjinin güneşten elde edilmesi yönteminin ekonomik olmasını sağlayacaktır. Hidrojeni ekonomik yoldan elde etmek için diğer bir etmen, elektroliz sırasında kullanılacak uygun elektrot ve elektrolit seçimidir. Hidrojen eldesi verimini arttıran elektrodun katalitik özelliklere sahip olması bu enerji kaynağının daha ucuz eldesini sağlamaktadır. Bu amaçla çalışmamızda elektrolit olarak 2N NaCI (pH=5) kullanılmış farklı elektrotların 5, 10, 15 ve 30 dakika süre ile bakır kaplanması yapılarak yüzey faktörünün hidrojen verimi üzerine etkilerini belirleyici çalışmalar yapılmıştır. En uygun elektrodan Al ve Hg-Ç olduğu belirlenmiştir. Yüzeyin farklı sürelerde bakır ile kaplanması verimi artırmakla birlikte yanlız yüzeyi daha kararlı kılmaktadır. Faraday yasalarına göre verim 1:1 olmaktadır.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Energy, is the fundamental of economy and all economical development. A remarkable amount of the energy consumed all over the world is met by fossil resources. On the other hand, air pollution is one of the biggest concerns mainly depending on the formation of different gases by burnnig fossil fuel and the release of burned products into the atmosphere. Therefore; since, nowadays the solar-hydrogen energy system can be built on the present fossil fuel energy systems,this solar-hydrogen energy system is suggested as the best system to change system of fossil fuel. In today's world, the hydrogen, that is used in the synthesis of many chemicals such as petrolium refinery, metanol synthesis and amoniac producted, is seen as the energy resource of the years“2000”. It is a pure energy and has the biggest energy value per unit mass of all fuel. Also, it is the most clearly burnt of all known fuel. Thus, it has the most significant importance as an alternative to all known fuels to be used in new clean energy resource research. In the reseaches, electrolize technique is suggest in hydrojen product. Beside, the energy gained from the solar energy will help the technique be economical. Another factor to gain hydrogen within an economical way is to choose the appropriate electrod and electrolid during the electrolize. The electrod, having the cathalitic specifications and therefore decreasing the efficiency of hydrogen product will provide the cheaper producted of this valuable energy resource. With this aim 2N NaCI (pH=5) has been used as electrolid, different electrods (Fe, Hg-C, Al, Cu, Cr-Ni) have been covered by copper for 5, 10, 15 ve 30 munites and consequently it has been decided that the hydrogen efficency of the surface factor may be high. The most appropriate electrods are Al and Hg-Ç. The covering of the surface within different periods help the surface be more stable but does not decrease the efficiency. According to the Faraday laws, the efficiency is 1:1.