Generalize agresif periodontitisli hastalarda tüm ağız dezenfeksiyon başlangıç periodontal tedavi etkisinin incelenmesi
Evaluation of efficacy of full-mouth disinfection initial periodontal treatment in generalized aggressive periodontitis patients
  1. Tez No: 388597
  2. Yazar: DİLEK MAMAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, generalize agresif periodontitisli (G.Ag.P.) hastaların başlangıç periodontal tedavisinde (B.P.T.) konvansiyonel (K.-B.P.T.), tüm ağız dezenfeksiyon (T.A.D.-B.P.T.) ve tüm ağız B.P.T. (T.A.-B.P.T.) yöntemlerinin 6 aylık süreçte klinik ve biyokimyasal etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: G.Ag.P. teşhisi konan 42 hasta rastgele 3 gruba ayrıldı. K.-B.P.T. grubunun diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi birer hafta arayla 4 seansta, T.A.D.-B.P.T. grubunun tüm ağız içi nişlere klorheksidin uygulamasıyla birlikte 24 saat içinde 2 seansta ve T.A.-B.P.T. grubunun ise 24 saat içinde 2 seansta tamamlandı. T.A.D.-B.P.T. grubunda tedavi sonrası 3 hafta boyunca evde günde 2 kez %0,2'lik klorheksidin kullanıldı. Plak indeks (P.İ.), gingival indeks (G.İ.), sondalama derinliği (S.D.), sondalamada kanama (S.K.) ve klinik ataşman seviyesi (K.A.S.) değerleri başlangıçta, tedavi sonrası 3. ve 6. aylarda ölçüldü ve dişeti oluğu sıvısı (D.O.S.) örnekleri toplanarak IL-1β ve IL-17 seviyeleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Bulgular: P.İ., G.İ., S.D. ve S.K.'da tüm gruplarda, K.A.S.'ta sadece T.A.D.-B.P.T. ve T.A.-B.P.T.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to compare the efficacy of conventional initial periodontal treatment (C.-I.P.T.), full-mouth disinfection I.P.T. (F.M.D.-I.P.T.) and full-mouth I.P.T. (F.M.-I.P.T.) in patients with generalized aggressive periodontitis (G.Ag.P.) over 6-months period. Material-Methods: Forty-two G.Ag.P. patients were randomly assigned into 3 groups. I.P.T. was performed in a quadrant-wise manner at 1-week intervals in C.-I.P.T., in 2 sessions within 24 hours in F.M.-I.P.T., and in 2 sessions with application of chlorhexidine to the intra-oral niches within 24 hours in F.M.D.-I.P.T.. F.M.D.-I.P.T. group also used daily 0,2% chlorhexidine for 3 weeks. At baseline, 3 and 6 months clinical parameters consisting of plaque index (P.I.), gingival index (G.I.), probing depth (P.D.), bleeding on probing (B.O.P.) and clinical attachment level (C.A.L.) were recorded and gingival crevicular fluid samples (G.C.F.) were collected. G.C.F. levels of IL-1β and IL-17 were analyzed using ELISA. Results: P.I., G.I., P.D., B.O.P. were improved significantly in all groups at 3 and 6 months (p0,05). Sites with deep P.D. had significantly better clinical outcomes at 3 and 6 months in F.M.D.-I.P.T. compared to C-I.P.T. (p0,017). Conclusion: F.M.D.-I.P.T. compared to C.-I.P.T. showed better clinical outcomes in the treatment of G.Ag.P. during 6-months. Moreover, the effect of F.M.D.-I.P.T. on IL-1β levels was revealed.