Periodontitis geçmişi olan bireylerde boyun bölgesi pürüzsüz implantların klinik ve mikrobiyolojik olarak doğal dişlerle karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparison of clinical and microbiological findings of implants with polished collar and natural teeth in patients with the history of periodontitis
  1. Tez No: 388598
  2. Yazar: MELİS BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL NACİ KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Amaç: Çalışmada, kronik periodontitis tedavisi görmüş bireylere yerleştirilen boyun bölgesi pürüzsüz implantlar ile komşu doğal dişler klinik ve mikrobiyolojik olarak karşılaştırıldı. Gereç ve yöntem: Sistemik olarak sağlıklı 16 bireye yerleştirilen 16 implant ve 32 komşu diş çalışma gruplarını oluşturdu. Hem implant hem de dişlerden klinik değerlendirme amacıyla plak indeksi (P.İ.), sondalamada kanama (S.K.) ve sondalama derinliği (S.D.) -1., 40., 60., 90. ve 180. günlerde ölçüldü. Dişeti oluğu sıvısı (D.O.S.) örnekleri ve zorunlu anaerop mikroflora içeriği açısından kültür yöntemiyle değerlendirilmesi için subgingival mikrobiyolojik örnekler implantlardan ve implanta komşu dişlerden, başlangıçta ve implantların yerleştirilmesini takiben 10., 40., 90. ve 180. günlerde toplandı. R.F.A. implant yerleştirildikten hemen sonra, 10., 40. ve 60. gün yapıldı. Bulgular: P.İ. ve S.D. değerleri her iki grupta araştırma boyunca normal sınırlar içerisindeydi. Gruplar arası değerlendirmelerde P.İ. değerleri tüm ölçüm dönemlerinde benzerken (p>0,05), implant grubunda S.D., S.K. tüm ölçüm dönemlerinde ve D.O.S. miktarı sadece 90. günde implant grubunda dişlere göre yüksekti (p0,05). Tüm ölçüm dönemlerde belirlenen implant stabilite değerleri istatistiksel olarak farklılık göstermedi (p>0,05). Sonuç: Kronik periodontitis geçmişi olan hastalarda yerleştirilen boyun bölgesi pürüzsüz implantların ve doğal dişlerin sadece plak birikimi açısından değil anaerop-aerop mikroorganizma açısından da benzer mikrobiyotaya sahip olması, bu hastalarda yerleştirilen implantların en az doğal dişler kadar tekrar enfeksiyon geliştirme riskine sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu bulgu erken dönemde implantlardaki idame tedavisinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Clinical and microbiological findings of dental implants (D.I.) with polished collar and neighboring teeth (N.T.) in patients treated for chronic periodontitis were compared. Material and Methods: Systemically healthy 16 patients having 16 single implants and 32 neighboring teeth were included in this study. Clinical parameters including plaque index (P.I.), probing depth (P.D.) and bleeding on probing (B.O.P.) were recorded at -1st, 40th, 60th, 90th, 180th days. Gingival crevicular fluid (G.C.F.) and subgingival microbiological samples from D.I. and N.T. were collected at baseline and days 10, 40, 90, 180 after surgery and evaluated for G.C.F. volume and for the proportions of obligate anaerobic microorganisms (O.A.M.) in total flora by culture method. Resonance frequency analysis (R.F.A.) were accomplished at baseline and 10th, 40th, 60th days after surgery. Results: The mean P.I. and P.D. were within normal limits throughout the study for both groups. P.I. scores did not differ between the groups at all time points (p>0,05). G.C.F. volume at day 90, B.O.P. and P.D. for all time points were significantly higher in D.I. than those of N.T. (p0,05). Conclusion: The similar P.I. values and the propotion of O.A.M. between the D.I. and N.T. demostrate the risk for implants and N.T. for disease development. This finding underlines the importance of the maintenance for implants in early healing period.