Periodontitisli bireylerde dişeti oluğu sıvısındaki rankl, OPG, osteonektin, osteokalsin, IL-1 beta, TNF- alfa'nın etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of effect of rankl, OPG, osteonectin, osteocalcin, IL-1 beta, TNF-alpha in subjects with peiodontitis
- Tez No: 384379
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Periodontitis, destek bağ dokusu yıkımı ve alveol kemiği kaybıyla karakterize kronik enflamatuar bir hastalıktır. Periodontal hastalık biyofilm ve konak immunoinflamatuar yanıtı arasındaki ilişki ve buna bağlı kemik ve bağ dokusu homeostazında görülen değişiklikler ile karakterizedir. Günümüzde periodontitislerin patogenezinin anlaşılması için kemik yıkımında yer alan mediatörler ve sitokinlerin araştırılması devam etmektedir. Yapılan son araştırmalara göre kemik yapım ve yıkımının kontrolünde TNF ailesi içerisinde bir dizi sitokin tanımlanmıştır. Bu moleküller; reseptör aktivatör nüklear faktör-κβ (RANK), reseptör aktivatör nüklear faktör-κβ ligandı (RANKL) ve osteoprotegerin (OPG) adı verilen ve hakkında yeterli bilginin henüz edinilmediği moleküllerdir. RANKL, kemik rezorpsiyonunun güçlü bir uyaranı iken OPG koruyucu olarak görev yapmaktadır. Bu moleküller; kemik, bağışıklık sistemi hücreleri ve damarlar arasında bir etkileşime yol açarak bunlarla ilgili hastalıkların tedavisi ve korunması için yeni stratejilere yön vermektedir. Bu çalışmanın amacı, kemik yıkımı ile ilişkili biyomarkerların periodontal hastalıktaki etkinliğinin ve periodontal tedaviyi izleyerek ortaya çıkan değişiminin gözlenmesidir. Çalışmamız RANK, RANKL, OPG üçlüsünü hedefleyen biyolojik yaklaşımların periodontal hastalıkların patogenezi ve gelecekteki terapötik uygulamalarda kullanılabilmeleri için yapılan çalışmalara katkıda bulunma amacı taşımaktadır. Çok sayıda çalışmada periodontitisli bireylerden alınan DOS ve dişeti dokularında RANKL/OPG oranı ve konsantrasyonu değerlendirilmiştir. Bazı çalışmalarda periodontitisli bireylerde OPG seviyesinde farklılık olmaksızın RANKL seviyesinin sağlıklı bireylerden daha yüksek olduğu görülmüştür. OPG ve RANKL oranları çalışmalar arasında farklılık gösterse de genel olarak periodontitisli gruplarda sağlıklı kontrollere göre RANKL/OPG oranının yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Bu bulgular RANKL'ın osteoklastogenezisteki etkinliğini doğrulamaktadır. Çalışmamızda generalize agresif periodontitisli, kronik periodontitisli hastalardan ve periodontal sağlıklı bireylerden tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere toplanan dişeti oluğu sıvısı örnekleri ELISA yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerin sonucunda RANKL'ın diğer gruplara oranla generalize agresif periodontitis grubunda daha yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Hastalara yapılan başlangıç tedavileri sonucunda OPG seviyelerinde tedavi öncesine göre anlamlı farklar görülmese de RANKL seviyelerinde tüm gruplarda anlamlı bir düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a chronic inflammatory disease which is characterisied by connective tissue and bone destruction. Periodontal disease is characterisied by the relationship between biofilm and host immun response and changes in connective tissue and bone homeostasis related to it. Currently studies on cytokines and mediatorseffects on bone destruction continues in order to understand phatogenesis of periodontitis. Several cytokines are defined for control of bone formation and destruction within TNF family. These moleculesare named as receptor activator nuclear factor–κβ (RANK), receptor activator nuclear factor–κβ ligand (RANKL) ve osteoprotegerin (OPG) and they have not been fully understood yet. RANKL is a strong stimulator of bone resorption whereas OPG is a protector. These molecules lead interactions between bone, immune response cells and vessels, so that they high light new strategies to healing of disease related to them. The main purpose of this study is to observe the effect of biomarkers related to bone resorption on periodontal disease and changes in periodontal therapy. Our study aims to contribute to the other papers about biological approaches and future therapotic applications based on RANK, RANKL and OPG. Gingival crevicular fluid from subjects with periodontitis and RANKL/OPG proportion and concentration era considered in our study. In same cases, it is realised that RANKL level of patients are higher than periodontal healty subjects, regardless of OPG level. Even though OPG and RANKL levels vary between studies, RANKL, OPG proportion is higher in subjects with periodontitis compared to healty subjects. This data confirms the effect of RANKL on osteoclastogenesis. In our study samples of gingival crecivular fluid of subjects with aggressive periodontitis, choronic periodontitis and healty subjects before and after treatment in investigated with ELISA method. As a result of the statical evaluations it is related that RANKL is higher in generalized aggessive periodontitis compared to other groups. Although there is not significant change OPG levels before and after treatment, there is a significant decrease in RANKL level in each group.