Omuz impingement sendromunun fizyoterapisinde bantlama ve mobilizasyon yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of kinesiological taping and mobilisation methods on shoulder impingement syndrome
  1. Tez No: 388610
  2. Yazar: EŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İmpingement sendromu, sağlığı ve dizabiliteyi belirgin düzeyde etkileyen genel kas-iskelet problemlerinden biri olup omuz ağrısının en yaygın nedenlerindendir. Klasik fizyoterapiye ek olarak bantlama veya mobilizasyon uygulamalarının tedaviye katkısını araştırmak amacıyla bu randomize-kontrollü çalışma planlandı. Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi FTR Ünitesi'ne başvuran, impingement sendromu tanılı ve dahil olma kriterlerine uyan 91 gönüllü alındı. Kontrol grubuna (n=30) elektrik stimülasyonu, coldpack ve ultrason uygulandı. Bantlama grubuna (n=31) kontrol grubundakilere ek olarak bantlama, manuel terapi grubuna ise (n=30) kontrol grubundakilere ilaveten omuz mobilizasyonu uygulandı. Üç grupta da ağrı, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti ve fonksiyonellik değerlendirildi. Ölçümler, tedavi öncesi ve sonrasında yapıldı. Grup içi değerlendirmelerde Wilcoxon işaretli-sıra testi, gruplar arası çoklu karşılaştırmalarda ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Shoulder impingement syndrome (SIS) is one of the most common musculoskeletal complaints that effect significantly health and disability, and one of the most common causes of shoulder pain. This randomised-controlled study was planned to investigate the contribution of taping or mobilization to treatment in addition to conventional physiotherapy. 91 cases who were diagnosed with SIS and met the inclusion criteria and admitted to PTR Unit, Kartal Yavuz Selim Hospital, were participated in our study. Electrical stimulation, cold-pack and ultrasound were applied in control group (n=30). In taping group (n=31), taping was applied in addition to the control group. In manual therapy group (n=30), shoulder mobilization was applied in addition to the control group. Pain level, range of motion (ROM), muscle strength and functionality were assessed in all groups. The measurements were performed before and after treatment. When Wilcoxon-signed rank test was used for intra-group assessments, ANOVA test was used for multiple comparisons.