Omuz impingement sendromunun fizik tedavi ve rehabilitasyonunda transvers friksiyon masasının etkisi
The Effect of the transverse friction massage in the physical therapy and rehabilitation of shoulder impingement syndrome
- Tez No: 80847
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma impingement sendromu tanısı konan olgular üzerinde transvers friksiyon masajının etkinliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Ortopedik Rehabilitasyon Ünitesi'nde yapılmıştır. Evre II impingement sendromu olan 30 olgu rasgele yöntemle 2 gruba ayrılmış, deney grubundaki 15 olguya coldpack uygulaması, TENS, transvers friksiyon masajı ve egzersiz programı, kontrol grubundaki 15 olguya ise transvers friksiyon masajı dışındaki fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanmıştır. Tedavi programı haftada 3 gün olmak üzere toplam 3 ay süre ile uygulanmıştır. Olgular tedavi öncesi, tedavi ortası (6. hafta) ve tedavi soması palpasyon, ağrı, normal eklem hareketleri, kas kuvveti yönünden değerlendirilmiş ve Cyriax'in rezistif testleri ile Neer'in fonksiyonel değerlendirmesi yapılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki olgular tedavi öncesi ve tedavi sonrası günlük yaşam aktiviteleri açısından da değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda hem deney hem de kontrol grubunda tedavi ortasında (6.
Özet (Çeviri)
this study has been planned to investigate the effect of transverse friction massage on the patients for whom in impingement syndrome diagnosis has been determined. Our study has been carried out at The School of Physical Therapy and Rehabilitation of Hacettepe University, Orthopaedic Rehabilitation Unit. 30 patients, with Phase II impingement syndrome, were divided into 2 groups through a random method, and on 15 patients in the study group, coldpack application, TENS, transverse friction massage and exercise program, and on 15 patients in the control group, the same physical therapy and rehabilitation program, except transverse friction massage were used. The rehabilitation program was implemented for a total of 3 month, 3 daily session per week. The pain, range of motion and muscular strength of the patients were evaluated before the treatment in the middle of the treatment (within the 6th week) and after the treatment and the Cyriax's resistive tests and Neer's functional evaluation were used for assessment. The patients in the study and the control groups were evaluated as regards to their activities of daily living before and after the treatment.