Omuz impingement sendromunun manyetik rezonans görüntüleme özellikleri ve akromion morfolojisiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Characteristics of MRI findings of the shoulder impingement syndrome and evaluation of the relationship between acromial morphology
  1. Tez No: 79829
  2. Yazar: NAİL KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET AMAÇ Bu çalışmada, impingement sendromunuıı MRU özelliklerinin değerlendirilmesi, akromionun morfolojik yapısının, AKF/de dejeneratif hipertrofik değişikliklerin ve subakromial osleofil oluşumunun impingement sendromuyla ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM 82 impingement sendromlu ve 44 gönüllü sağlıklı kişiye 167 omuz MR incelemesi uygulandı. Impingement sendromunuıı MR bulguları değerlendirildi, ve hastalar Seeger sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Ayrıca impingement sendroımında akromial morfolojinin, AKE'deki dejeneralif değişikliklerin ve subakromial osteofit formasyonunun rolü değerlendirildi. BULGULAR Seeger sınıflamasına göre 21 hasta evre I, 29 hasla evre 2a. 18 hasla evre 2b ve 15 hasta evre 3 olarak sınıflandırıldı. Akromial morfoloji sınıflamasına göre, akromion, impingement sendromlu hastaların 7'sinde (%8.7) Tip 1, 54 "ünde (%65.1) Tip 2, 22'sinde (%26.5) Tip 3 olarak, kontrol grubundaki olguların, 22'sindc (%26.2) Tip 1, 56'smda (%66.7) Tip 2, 6'sında (%7.1) Tip 3 olarak sini İlanda ildi. Tip 3 akromion sık olarak impingement sendromuyla birlikte izlendi. AKE'de dejeneratif hipertrofik değişiklikler ve subakromial osteofit oluşumu impingement sendromlu olgularda kontrol grubuna göre daha sık izlendi. SONUÇ Akromionun morfolojik yapısının, AKITde dejeneratif hipertrofik değişikliklerin ve subakromial osteofit oluşumlarının impingement sendromunuıı gelişmesinde etkili olduğu ve bunların MRG ile detaylı olarak demoııstre edilebildiği gösterilmiştir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHARACTERISTICS OF MRI FINDINGS OF THE SHOULDER IMPINGEMENT SYNDROME AND EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN ACROMIAL MORPHOLOGY PURPOSE,i The purpose of this study was to determine the MRI findings of impingement syndrome and to determine the relationships between acromial morphology, degenerative hypertrophic changes in acromioclavicular joint (ACJ), subacromial osteophyte formation and impingement syndrome. MATERIALS AND METHODS One hundred sixtyseven shoulder MRFs were performed in 82 patients with impingement syndrome and 44 healthy volunteers. MRI findings in impingement syndrome were evaluated and patients were classified according to Seeger's classification. Patients were also classified according to their acromial morphology by using Bigliani's classification. The role of the acromial morphology, degenerative changes in ACJ and subacromial osteophyte formation in the impingement syndrome were also evaluted. RESULTS According to Seeger's classification, 21 patients were classified as grade 1, while 29 patients as grade 2a, 18 patients as grade 2b, 15 patients as grade 3. According to the acromial morphology classification in the patients with impingement syndrome group; 7 (%8.7) acromion was classified as type 1, 54 (%65.1) as type 2, 22 (%26.5) as type 3. In the control group ; 22 (%26.2) acromions classified as type 1, 56 (%66.7) acromions as type 2, 6 (%7.1) acromions as type 3. Type 3 acromion has seen frequently in grade 3 impingement syndrome. Degenerative hipertrophyic changes in ACJ and subacromial osteofhyte formation was also found more in impingement syndrome than the control group. 54