Preterm çocuğu olan babalara web ortamında yapılan planlı eğitimin rol algısı ve bakım becerilerine etkisinin incelenmesi
A study on the effects of web-based planned education given to fathers with premature babies on their role perceptions and care skills
- Tez No: 388621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırma, premature bebeği olan babalara web ortamında yapılan planlı eğitimin rol algısı ve bakım becerilerine etkisinin değerlendirmek amacıyla çalışma yarı deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma, 15 Mart 2010-01Ocak Ekim 2012 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım?da yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini en az ilkokul mezunu, 37 haftadan önce erken doğan (prematüre) bebeği olan, neonatal tanıya sahip olması nedeniyle premature bebeği Ege Üniversitesi Yenidoğan yoğun bakımda izlenmekte olan, Evinde yada işyerinde interneti olan, bilgisayar kullanabilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden babalar oluşturmuştur. Veriler gerekli tüm izinler alındıktan sonra; yüz-yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin toplanmasında babaların sosyo-demografik, annenin obstetrik özellikleri ve yenidoğanın neonatal öyküsüne ilişkin soruları içeren anket formu, Evlilik Uyum Ölçeği, Babalık rolü algı ölçeği ve Erken doğan bebek bakımına yönelik Başarı Testi Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde; sayı, yüzde dağılımları, ki-kare testi, independent samples t-test kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; EUÖ ve BRAÖ ve Erken doğan bebek bakımına Yönelik Başarı Testi puan ortalamaları bakımından çalışma grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a semi-experimental study in order to assess the effects of web-based planned education given to fathers with premature babies on their role perceptions and care skills. The study was conducted in the Neonatal Intensive Care Unit at Ege University Children?s Hospital between 15 March 2010-01 January 2012. The study sample included fathers with premature babies (born earlier than 37 weeks of gestation) hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit at Ege University Children?s Hospital. The participants were assured to have internet access at home or in the workplace. They were at least primary school graduates with basic computer skills and their consent was sought before participating in the study. Having obtained official and ethical permissions, the researchers collected the study data with face to face interviews. The data collection tools included a questionnaire form inquiring sociodemographic characteristics of fathers, obstetric characteristics of mothers and neonatal condition of newborns as well as the Marital Adjustment Test, the Fathers? Role Model Perceptions Scale and the Neonatal Care Skills Evaluation Test. The study data were analyzed with number, percentage distributions, chi-square test, and independent samples t-test. In light of the study results, it was reported that there was a statistically meaningful difference between the study group and the control group in terms of the mean scores of the Marital Adjustment Scale, the Fathers? Role Model Perceptions Scale and the Neonatal Care Skills Evaluation Test.