Stanford tekniği kullanılarak uygulanan tüm cilt elektron ışınlamalarında çeşitli enerjilere ait doz profillerinin farklı dozimetrik teknikler kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of dose profiles of various energies with using different dosimetric techniques in total skin electron irradiation with stanford technique
- Tez No: 388622
- Danışmanlar: DR. NEZAHAT OLACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Stanford Tekniği kullanılarak uygulanan Tüm Cilt Elektron Işınlamaları?nda (TCEI), TLD ve paralel plan iyon odası ile en düzgün doz profilini veren açıyı bulup kliniğimize en uygun olan dozimetrik sistemi belirlemektir. Sekiz farklı açıda, KCM 310 cm?de, 6 MeV enerji HDRE modunda, dikeyde 27 ve yatayda 13 farklı noktada TLD ve paralel plan iyon odası konumlandırılarak ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümler azaltıcı olmadan, 4 mm azaltıcı varken ve 10 mm azaltıcı varken olmak üzere 3 farklı koşul için de uygulanmıştır. Stanford Tekniği?nde dikey profilde TLD ve paralel plan iyon odası ile yapılan ölçümler sonucunda düzgün doz profili şartı olan ± %8?lik doz homojenitesini sağlayan gantri açıları belirlenmiştir. Azaltıcı yokken 90±18,5 derece, 4 mm azaltıcı varken 90±18,5 derece ve 10 mm azaltıcı varken 90±19 derece olarak belirlenmiştir. Böylece, dikey ve yatay profiller ölçümleri hem TLD sistemi hem de paralel plan iyon odası ile ölçülerek karşılaştırılmış ve her iki dozimetri sisteminden elde edilen veriler arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Bu yüzden daha az zaman aldığı için TCEI?nda TLD ile profil ölçümlerinin yapılmasının daha uygun olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the angle that the proper dose profile with TLD and parallel plate ionization chamber in total skin electron irradiation (TSEI) with using Stanford Technique and determine the most appropriate dosimetric system is selected. Measurements were done at 8 different gantry angles, source skin distance 310 cm, 6 MeV energy with HDRE mode, 27 points at vertically and 13 points at horizontally with using TLD and parallel plate ionization chamber. These measurements were applied 3 different conditions no degrader, 4 mm degrader and 10 mm degrader. The gantry angles was determined with TLD and parallel plate ionization chamber measurements at vertically ±% 8 dose homogeneity condition is provided with Stanford Technique. The angles; 90±18,5 degree for no degrader, 90±18,5 degree for 4 mm degrader and 90±19 degree for 10 mm degrader. As a result, two dosimetric systems were compared with vertically and horizontally and there is no significant difference between these profiles with datas. So TLD is the most appropriate in TCEI because of measurements take less time.