Proksimal aort diseksiyonlarında cerrahi tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation to the results of surgical treatment of proximal aortic dissections
- Tez No: 303323
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNACETTİN CEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Aort disseksiyonları, günümüzde tüm tıbbi ve teknolojik ilerlemelere karşın halen ciddiyetini koruyan ve erken tanıda gecikilmesi durumunda hastaların kaybedilmesine yol açan patolojilerdir. Tanı metodlarındaki hızlı gelişme ve cerrahi onarım tekniklerindeki ilerlemeler mortalitenin geçen yıllar içinde azalmasına katkıda bulunmuştur.Bu çalışmada Haziran 1996 - Ocak 2011 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar carrahisi Anabilim Dalı'nda proksimal (Stanford tip A) aort diseksiyonu nedeni ile aynı cerrahi ekip tarafından opere edilen toplam 79 olguya ait veriler retrospektif olarak tarandı. Olguların yaşları 25 ile 80 arasında değişmekte olup ortalama yaş 56,17±13,38'dir. Olguların 28'i (%35,4) kadın, 51'i (%64,5) erkekti.Hastalarda klinik bulgular, etiyolojik faktörler, uygulanan cerrahi yöntemler değerlendirilmiş, operasyon sonrası serebral koruma yöntemleri ve kanulasyon yöntemleri mortalite ve morbidite yönüyle karşılaştırılmış, uygun tekniğin bulunması amaçlanmıştır.Hastalarda en sık görülen semptom göğüs ve sırt ağrısı olup, en sık etiyolojik faktör ise hipertansiyon olarak saptanmıştır. Hastaların %63,3'ünde Tip I, %36,7'sinde Tip II, %84,8'inde akut, %15,1'inde kronik disseksiyon görülmüştür. 79 hastadan 72 (%91,1)'sine sadece çıkan aort replasmanı yapılırken, 7 tanesine (%8,8) çıkan aort ve arkus aort replasmanı yapıldı. Aort kapağı 62 (%78,4) hastada korunurken, 17 (%21,5) hastada replase edildi. Femoral arter kanulasyonu %65,8 oranı ile en sık uygulanan kanulasyon tipi olup bunu (24) %30,4 oranı ile aksiller arter kanulasyonu ve (3) %3,8 oranı ile femoral+aksiller arter kanulasyonu takip etmektedir. Postoperatif mortalite ve morbidite oranları femoral kanulasyon yapılan olgularda yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Aorta dissections are the pathologies which are still critical and cause the patients to lose their lives in the event of being delayed in early diagnosis in spite of all the medical and technological developments in our day. The rapid developments in diagnosis methods and advances in surgical repair techniques have provided mortality to decrease within the passing years.In this research, the data belonging to totally 79 cases which are operated by the same surgical team due to proximal (Stanford type A) aorta dissection in Ataturk University Medical Faculty, Department of Cardiovascular Surgery between the dates June 1996 ? January 2011. The ages of the cases change between 25-80 and the average age is 56,17±13,38. 28 (35,4%) of the cases are female and 51 (64,5%) of the cases are male.Clinical findings, aetiologic factors and surgical methods applied to the patients have been evaluated and post operative cerebral protection methods and cannulation methods have been compared from the point of mortality and morbidity and appropriate technique has been aimed to be found.The symptom which is mostly seen in the patients is the chest and back pain and the most aetiologic factor has been determined as hypertension. Type I has been seen in 63,3% of the patients, Type II has been seen in 36,7% of the patients, acute has been seen in 84,8% of the patients and chronic dissection has been seen in 15,1% of the patients. 72 (91,1%) of 79 patients have been made the replacement of ascending aorta, 7 (8,8%) of the patients has been made the replacement of ascending aorta and arcus aorta. While aortic valve has been maintained in 62 patients (78,4), it has been replaced in 17 patients (21,5%).Femoral artery cannulation has been the most applied cannulation type in the ratio of 65,8% and axilliary artery cannulation in the ratio of 30,4% (24) and femoral+axilliary artery cannulation in the ratio of 3,8% (3) have followed this. Although postoperative mortality and morbidity rates are high in the cases that femoral cannulation is made, it was not statically meaningful.