Daimi yansıtıcı InSAR (PSInSAR) tekniği ile heyelanların tespit edilmesi ve izlenmesi
Detection and monitoring of landslides with persistent scatterer InSAR (PSInSAR) technique
  1. Tez No: 557656
  2. Yazar: BÜLENT VOLKAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TUNÇ GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Artvin ilinin Şavşat ilçe merkezinde bulunan Armutlu Mahallesindeki ve Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı Havuzlu Köyündeki heyelanların, Sentinel-1 uydularına ait bir dizi SAR görüntüleri (C-band) ile tespit edilmesini ve izlenmesini anlatan bir yüksek lisans tez çalışmasıdır. Heyelanlar daimi yansıtıcı InSAR (PSInSAR) tekniği kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. PSInSAR tekniği üzerine birçok yöntem bulunmakta olup, çalışmalar kapsamında Stanford Yöntemi tercih edilmiştir. Bütün görüntü işleme, analiz ve görselleştirme adımları için SNAP, StaMPS/MTI, MATLAB, StaMPS Visualizer ve QGIS yazılımları kullanılmıştır. Çalışma sahalarında uygulanan PSInSAR tekniği ile saptanan PS (daimi saçıcı) noktaları yardımıyla her iki saha için de bir yıllık ortalama deformasyon hızı tespit edilebilmiştir. Tespit edilen deformasyonların tutarlılığını görebilmek adına, Havuzlu Köyünde yapılan çalışmada, çalışılan SAR görüntüleri ile aynı zaman aralığında yersel ölçü yöntemleri ile alınan ölçümlere ait sonuçlar tek boyuta indirilerek PS nokta deformasyonları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda deformasyon trendlerinin büyük oranda çakıştığı tespit edilmiştir. Bu sayede, Sentinel-1 SAR görüntüleri kullanılarak, PSInSAR tekniği ile heyelan bölgelerinin başarılı bir şekilde izlenebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is a master thesis about detecting and monitoring of landslides in Havuzlu village of Yusufeli district of Artvin province and Armutlu Neighbourhood of Şavşat district of Artvin province with using series of SAR (C-band) images of Sentinel-1 satellites acquired at different times. Landslides have been tried to be determined by using persistent scatterer InSAR (PSInSAR) technique. There are many methods in the PSInSAR technique and Stanford Method was preferred for this study. SNAP, StaMPS/MTI, MATLAB, StaMPS Visualizer and QGIS softwares were used for all image processing, analysis and visualization steps. With using PS (Permanent Scatter) points determined by PSInSAR technique applied in the study areas, one-year surface deformations were detected for both sites. In order to see the consistency of the determined mean deformation velocities in the study conducted in the Havuzlu village, the results of the measurements taken with the terrestrial methods at the same time interval with the SAR images were compared with the PS deformations. As a result of this comparison, it was determined that the deformation trends substantially coincide. Thus, using Sentinel-1 SAR images, it was seen that regions with landslides can be monitored successfully with PSInSAR technique.