Uterus myomunda elektron transport zincirinden sorumlu genlerin ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigating expression levels of genes responsible for electron transport chain in uterine fibroid
  1. Tez No: 388626
  2. Yazar: AKILE TUNCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Uterus myomları, uterusunun düz kas hücrelerinden köken alan benign tümörlerdir. Yaşam kalitesini ve sağlığı şiddetli bir şekilde tehdit eden myomlar, etkilenen kadınlarda historektemi sebebidir. Pelvik ağrı, kanama, kısırlık ve cinsel verimsizlik gibi semptomlar göstermektedir. Böylece uterus myomları etkilenen kadınlarda iş, aile ve cinsel yaşamlarında sınırlılıklara neden olmaktadır. Ailesel ve epidemiyolojik çalışmalar, genetik değişikliklerin myom gelişiminde önemli bir rol oynadığına kanıt sağlar. Ancak, uterus myomlarının etki mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır. Bizim çalışmamızın amacı, elektron transport zincirinden sorumlu genlerin ekspresyon profillerinin uterus myomlarında ve sağlıklı uterus düz kas dokularında araştırılmasıdır. Bu araştırma için, Ege Üniversitesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran, myom tanısı alan 6 olgunun uterus myom örnekleri ve komşu dokunun sağlıklı uterus düz kas örnekleri kullanılmıştır. Uterus myomunda, elektron transport zincirinden sorumlu 84 genin ekspresyon düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmada Kantitatif Real - Time PCR yöntemi kullanılmıştır. PCR sonuçları, sağlıklı uterus düz kas dokularının ekspresyonu ile karşılaştırıldığında uterus myom olgularında genel olarak ekspresyonunun arttığı bulunmuştur. NDUFB4, NDUFS5, UQCR11 genlerinin ekspresyonları sağlıklı uterus düz kas dokularına göre uterus myom olgularında anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bu sonuçlara göre NDUFB4, NDUFS5, UQCR11 genleri uterus myomu patolojisinde önemli bir rol oynayabilir. Yapılan bu çalışma uterus myomunun tanı ve tedavisinde kullanılabilecek yeni stratejilerin gelişimine ve ilerlemesine öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
Uterine myomas are benign tumors arising from the smooth muscle cells of the uterus Uterine myomas, which severely threaten the health and quality of life of affected women, are reason for hysterectomy. Uterine myomas cause symptoms such as; pelvic pain, bleeding, infertility and sterility. Therefore women affected by uterine myoma suffer from limitations in their work, family and sexual lives. Familial and epidemiological studies provide significant evidence that genetic alterations play an important role in myoma development. However, effective mechanisms of uterine myoma has not been fully understood. Our study aimed to investigate the expression profiles of genes response for electron transport chain in uterine myomas and healthy uterine smooth muscle. For this research, uterine myoma samples and their paired adjacent healthy uterine smooth muscle samples from 6 cases of uterine myomas applied to Ege Gynecology Polyclinic and received myoma diagnosis. Expression levels of 84 electron transport chain related gene were investigated in uterus myoma. Quantitative Real-Time PCR method has been used in this research. PCR results showed that genes were generally upragulated in uterine myoma cases compared to uterine smooth muscle tissues. We were detected the expressions of NDUFB4, NDUFS5, UQCR11 were significantly higher in uterine myoma cases compared to uterine smooth muscle tissues. These results suggest that NDUFB4, NDUFS5, UQCR11 genes might play an important role in pathogenesis of uterine myomas. This study will lead to the development of new strategies for diagnosis and treatment of uterine myoma.