Endometrioziste immün cevap ve gen ekspresyonu araştırılması
Investigation of the immune response and gene expression in endometriosis
  1. Tez No: 388625
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÖZDE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Endometriozis moleküler mekanizması tam olarak aydınlatılamamış, yaygın görülen jinekolojik bir hastalıktır. Endometriozis etiyolojisi ve patolojisinde önemli rol oynayan retrograd menstruasyon teorisi ve bozulmuş immün yanıt, ortaya atılan birçok teoriden daha çok kabul görmektedir. Bu çalışmanın amacı immün yanıtta görevli genlerin ekspresyon değişimlerinin analizi ile endometriozis hastalığında immün yanıttaki değişikliklerin değerlendirilmesidir. 6 endometriozis hastasından toplanan endometriozis odak materyali ve endometriozis küretaj materyalinden RNA izolasyonu ve cDNA sentezi yapıldı. Endometriozis hastalarında immün yanıttan sorumlu 84 genin ekspresyon düzeyleri real time PCR analizi ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda endometrioziste 25 gende anlamlı değişim gözlendi. Komplement komponent 5, 173 kat yüksek ekspresyon gösterirken, IL37, 21 kat yüksek ekspresyon gösterdi. PROC geni anlamlı düzeyde 6 kat düşük ekspresyon göstermiştir. Bu çalışma komplement komponent 5?in endometrioziste anlamlı olarak yüksek çıktığını gösteren ilk çalışmadır ve endometriozis ile komplement aktivasyonu arasındaki ilişkiye dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is a common gynecological condition, molecular mechanism of which is poorly understood. None of the theories put forward to explain molecular etiology and pathology of endometriosis is able to explain all cases of the disease by itself suggesting the involvement of other factors such as defective immune response. The aim of this study is to evaluate the role of altered immune response in endometriosis by assessing expressional alterations of immune response related genes. RNA isolation and cDNA synthesis were performed from endometriosis focus material and endometrial curettage material collected from six patients. Expressions of 84 immune response related genes in patients with endometriosis were evaluated by real time PCR array for innate and adaptive immune responses. Among 25 genes significantly altered in endometriosis, complement component 5 stands out with 173 fold increase followed by interleukin 37 with 21 fold increase. The most significantly downregulated gene in endometriosis was protein C with 6 fold decrease in expression. This study provides evidence for a significant upregulation of complement component 5 for the first time, providing further evidence for an immune involvement in endometriosis and reviving suspicions about of complement activation in endometriosis.