İzositrat dehidrogenaz 1 genindeki genetik değişikliklerin glioblastoma multiforme hastalarındaki VEGF ve HIF1a üzerine etkileri
Effect of genetic changes of isocitrate dehydrogenase 1 gene on HIF1a and VEGF in patient with glioblastoma multiforme
- Tez No: 388627
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kanser izositrat dehidrogenaz 1 (IDH1) gen mutasyonlarıyla ilişkilidir. IDH1 enerji metabolizmasında yer almaktadır. En sık görülen primer malign beyin tümörü Glioblastoma Multiforme (GBM)?dir ve GBM?li hastalarda IDH1 mutasyonları bildirilmiştir. Bununla birlikte, bu mutasyonların GBM metabolizması üzerine etkileri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. HIF-1a (hipoksi ile tetiklenen faktör 1-alfa) ve VEGF (vasküler endotelyal büyüme faktörü) kanser patogenezinde önemli etkileri olduğu gösterilen proteinlerdir. R132H, R132C, R132S ve R132L mutasyonları en yaygın IDH1 mutasyonlarıdır. Bu tez çalışmasında, GBM tanısı konulan 32 hastada en yaygın IDH1 mutasyonları analiz edilmiştir. HIF-1a ve VEGF düzeyleri ise ELISA ile tespit edilmiştir. IDH1 mutasyonları, HIF-1a ve VEGF düzeyleri arasında fonksiyonel bir bağlantının araştırılması GBM patogenezinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer has a relation with isocitrate dehydrogenase 1 (IDH1) gene mutations. IDH1 are involved in energy metabolism. The most common primary malignant brain tumor is Glioblastoma Multiforme (GBM) and IDH1 mutations have been reported in patient with GBM. However, the effects of these mutations on the metabolism of GBM is not yet fully elucidated. HIF-1a (Hypoxia-inducible factor 1-alpha) and VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) are proteins that shown to have important implications in the pathogenesis of cancer. R132H, R132C, R132S and R132L is the most common IDH1 mutations. In this thesis, we were analyzed the most common IDH1 mutations in 32 patients that diagnosed with GBM. HIF-1a and VEGF levels were detected by ELISA. Investigation of a functional connection between IDH1 mutations, HIF-1a and VEGF levels will provide a better understanding of the pathogenesis of GBM.