Yaygın agresif periodontitisli hastalarda tek seans cerrahisiz periodontal tedavinin etkinliğinin klasik cerrahisiz periodontal tedavi ile karşılaştırılması
Single-session vs multiple session non-surgical mechanical treatment in the management of generalized aggressive periodontitis: Clinical, microbiological and biochemıcal outcomes
- Tez No: 388642
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR EMİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmamızın amacı Y-AgP?li hastalarda tek seans veya üç seansta tamamlanan cerrahisiz periodontal tedavinin etkinliğini klinik, mikrobiyolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesidir. Y-AgP?li hastalardan 17?si tek seansta, 16?sı üç seansta tamamlanan cerrahisiz periodontal tedavi grubuna, 14 sağlıklı birey kontrol grubuna dahil edildi. Sondalanan cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, sondalamada kanama ve plak yüzdesi başlangıç, 1. 3. ve 6. aylarda kaydedildi. Dişeti oluğu sıvısı ve plak örnekleri başlangıç, 3. ve 6. aylarda alındı. A. actinomycetemcommitans, kırmızı ve turuncu komplekste yer alan mikroorganizmalar DNA-DNA checkerboard hibridizasyon yöntemiyle incelendi. DOS örneklerinde klasterin, sistatin c, interlökin-1ß, IL-6 ve osteokalsin seviyeleri multipleks lumineks yöntemiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate clinical, microbiological and biochemical efficacy of single session scaling and root planing therapy on generalized aggressive periodontitis (G-AgP) patients compared with three-session scaling and root planing. Seventeen G-AgP patients were randomly assigned into the single-session group while 16 patients were included in the three-session group and 14 healthy subjects were recruited in the study. Probing depth, clinical attachment level, bleeding on probing and plaque scores were recorded at baseline and at 1, 3, 6 months. Periodontopathogens in the red and orange were analyzed by using checkerboard DNA-DNA hybridization. Gingival crevicular fluid (GCF) clusterin, cystatin c, IL-1ß, IL-6 and osteocalcin levels were measured by multiplex immunoassay (Luminex)..