Kalp yetersizliği olan hastaların yaşam deneyimleri
Experience of life in patients with heart failure
- Tez No: 388643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışma, kalp yetersizliği olan hastaların yaşam deneyimleri ve bunun ile ilişkili tutum, inanç ve davranışlarını derinlemesine görüşmeler ile ortaya koymak amacıyla Fenomenolojik kalitatif araştırma olarak planlanmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinin örnekleme yönteminden olan amaçlı örnekleme kullanılmış olup toplam 21 kalp yetersizliği hastası örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji servisi ve polikliniğinde 1 Nisan 2012 ? 31 Aralık 2012 tarihleri arasında toplanmış Araştırmada veriler hastalara ait tanıtıcı bilgilerin olduğu bir ?Birey Tanılama Formu? ve yarı yapılandırılmış ?Görüşme Formu? ile toplanmış olup, formlar araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulmuştur. Görüşme formu, Fizyolojik Durum, Sosyal Hayat ve Yaşanan Duygulara yönelik sorulardan oluşmaktadır. Hastalarla yapılan görüşmeler derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yüz yüze yapılmıştır. Görüşme formu kullanılarak sorulan sorular, yarı yapılandırılmış görüşme (ort: 39 dk) ile ses kayıt cihazına kaydedilmiştir. Görüşmeler hastaların tedavi için başvurdukları klinikte gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden sonra kaydedilen kayıtlar bilgisayar ortamında yazılı döküm haline getirilmiş, veriler kodlanıp temalara göre sınıflandırılmış, yorumlanarak rapor haline getirilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Fizyolojik Durum, Sosyal Hayat, Yaşanan Duygular olmak üzere üç ana tema belirlenmiştir. Sonuç olarak; çalışmada hastalık sürecinde yaşanan sınırlılıkların hastaları olumsuz etkilediği özyeterliklerini kazanan hastaların uyum sürecinde daha başarılı olduğu hastalığa uyum sağlamayı öğrendikleri belirlenmiştir. Hastalara bu zorlu süreçte bakım veren sağlık profesyonellerinin, hastalara holistik yaklaşmaları biyolojik, psikolojik ve sosyal yönleri ile bir bütün olarak ele almaları, gerekli desteği sağlamaları ve bu doğrultuda bakım girişimlerini planlamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research, which is done with phenomenological Research Method, associated with life experiences and attitudes, beliefs and behaviors associated with it by in-depth interviews. In this study, purposeful sampling which is one of the sampling methods of qualitative research method was used and a sampling group was formed by 21 patients of heart failure in total. The study data were collected in the Pamukkale University Medical Faculty Hospital Cardiology service between April 2012 and December 2012. In the study, all data were collected by ?Individual Diagnostic Form? that include introductory information belongs to women and semi-configured ?Interview Forms?, forms were composed by the researcher according to literature. Interview Form consists of questions which are related to Physiological Condition, Social Life and experienced emotions. All interviews with patients were done face to face by using deeply interviewing technique. Questions asked by using Interview Forms were recorded by a voice recorder with semi-configured interview (39 min average). Interviews were performed in the clinic where patients apply for treatment. After interviews, recorded voices were converted into written document by typing in computer, data were coded, classified by their themes, and have been interpreted into a report. Content analysis was used at data analysis. As a result of the research identified six main themes such as; Physiological Condition, Social Life and experienced emotions. In conclusion, the study of patients who self-efficacy negative impact on the disease process in patients with limitations in the process of adaptation they have learned to adapt to the disease was determined to be more successful. Health care professionals who provide care to patients during this difficult period, patients with a holistic approach the biological, psychological and social aspects to address as a whole, to provide the necessary support and care initiatives in this direction, planning is recommended.