Ventriküloperitoneal şant cerrahisi uygulanan hidrosefali tanılı pediatrik olgularda operasyon öncesi ve sonrası işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The evaulation of auditory functions in hydrocephalic pediatric patients before and after ventriculoperitoneal shunt surgery
- Tez No: 388663
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SERHAT EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pediatrik nöroşirurji pratiğinde en sık karşılaşılan hasta grubu hidrosefali tanılı hastalardır. Hidrosefalik hastalarda işitmenin objektif olarak değerlendirilmesi ile ilgili olarak literatür tarandığında; yeterli sayıda hasta sayısından oluşan ve bilimsel kanıt düzeyi yüksek herhangi bir çalışma bulunamamıştır. Bu nedenle hidrosefalik hastalarda ventriküloperitoneal şant cerrahisi sonrasında işitme fonksiyonlarının ne yönde değişikliğe uğradığı işitsel uyarılmış beyinsapı cevapları (ABR) testi aracılığıyla değerlendirilip, sonuçlarını ortaya koymak amaçlandı. Ventriküloperitoneal şant cerrahisi uygulanan hidrosefali tanılı 20 yenidoğan hasta (13 kız, 7 erkek) çalışmaya dâhil edildi. Her hasta için operasyondan 1 gün önce, operasyon sonrası 7. Günde ve yine operasyon sonrası 90. günde ABR testleri yapıldı. 90 dB nHL, 70 dB nHL, 50 dB nHL ve 30 dB nHL klik uyarana karşı elde edilen işitsel beyinsapı yanıtlarının V. dalga latansları ile I-III, I-V dalgalar arası latans süreleri her iki kulak için kayıt altına alındı. Elde edilen parametrik veriler için varyans analizi ve farklı çekim dönemlerinden elde edilen sonuçlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için ise post hoc Tukey's HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The most common encountered patients are hydrocephalic patients in the practice of pediatric neurosurgery. Hydrocephalic patients with regard to the objective evaluation of hearing; comprising a sufficient number and the number of patients with high level of scientific evidence has not been found any work when searching the literature. So, hydrocephalic patients after ventriculoperitoneal shunt surgery regarding hearing function is altered in the direction of auditory evoked brainstem response (ABR) test evaluated through, was aimed to assess the results. Ventriculoperitoneal shunt surgery performed 20 hydrocephalic newborn patients (13 female, 7 male) were included in this study. For each patient, 1 day prior to the operation, again on day 7 and on day 90 after operation, ABR testing were performed. 90 dB nHL, 70 dB nHL, 50 dB nHL and 30 dB nHL click stimuli was achieved against the auditory brainstem responses in wave V. latencies and I-III, I-IV between the waves latency times for both ears were recorded. Variance analysis for parametric data and the post hoc Tukey's HSD test were used to demonstrate the relationship between results obtained from different recording periods.