Pediatrik hidrosefali olgularında ventriküloperitoneal şant tedavisinin komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the complications of ventriculoperitoneal shunt therapy in pediatric hydrocephaly
- Tez No: 910096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırmada, kliniğimizde hidrosefali tanısı almış pediatrik olgularda pediatrik ventriküloperitoneal şant tedavisinin komplikasyonlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, 2019-2023 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı'nda hidrosefali tanısı konulan ve ventriküloperitonealşant tedavisi uygulanan, verileri eksiksiz 18 yaş altı 271 pediatrik olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada hasta verileri dosya tarama ve güncel hasta kayıtları üzerinden elde edilmiştir. Çalışmadaki pediatrik hastaların sosyo-demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, hidrosefali tanı yöntemi, hidrosefali etiyolojileri, ventriküloperitonealşant tipi, ventriküloperitoneal şant girişim yeri, kranioserebral yetmezlik durumu, ventriküloperitoneal şant cerrahisi komplikasyonları, revizyon cerrahisi varlığı, revizyon cerrahisi sayısı ve nedeni ile ilk revizyon cerrahisi zamanı, biyokimya verileri (CRP, PCT, WBC), Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) kültür sonuçları ve radyolojik özelliklerine (BT, batın USG, Grafi) ait veriler ile mortalite durumları kaydedilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 27 analiz programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to retrospectively evaluate the complications of pediatric ventriculoperitoneal shunt treatment in pediatric cases diagnosed with hydrocephalus in our clinic. Materials and Methods: In this study, 271 pediatric cases under the age of 18, who were diagnosed with hydrocephalus and treated with ventriculoperitoneal shunt in the Department of Neurosurgery, Faculty of Medicine, Ege University between 2019 and 2023, were evaluated retrospectively. Patient data in the study were obtained through file scanning and current patient records. The socio-demographic characteristics of the pediatric patients in the study, complaints at presentation, hydrocephalus diagnosis method, hydrocephalus etiologies, ventriculoperitoneal shunt type, ventriculoperitoneal shunt intervention site, cranio cerebral insufficiency status, ventriculoperitoneal shunt surgery complications, presence of revision surgery, number and reason of revision surgery, time of first revision surgery, biochemical data (CRP, PCT, WBC), Cerebrospinal Fluid (CSF) culture results and radiological features (CT, abdominal USG, X-ray) and mortality status were recorded. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS 27 analysis program.