Adana'da mevcut binalarda pencerelerin enerji tasarrufu sağlayabilecek şekilde onarımları için ekonomik yöntemlerin geliştirilmesi
Developing economical methods for improving windows of presentbuildings in Adana to conserve energy
  1. Tez No: 38868
  2. Yazar: GÜLERTAN AKYÜZLÜER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF GÜRÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Adana'da 19. yüzyıldan beri yapılmış ve halen kullanılan konutların kendi dönemlerinin karakteristik özelliklerini taşıyanlardan yeterli sayıda örnek seçilmiştir. Bu konutların pencereleri en ekonomik şekilde ısı tasarrufu yönünden yeterli bir düzeye getirilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda pencerelerde iletimsel ve sızıntı yolu ile ısı kaybı, yağmur sulan, gürültü, toz, güneşin olumsuz etkileri ve Adana'nın yöresel özelliği olan sineklere karşı çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
-vn- ABSTRACT In this work, sufficient number of examples are chosen from the houses that have been built in Adana since 19 th century and are still being used; and that carry the characteristics of their age. Bringing the windows of these houses to a level sufficient for efficient heat saving in the most economical way, is aimed. Solutions are suggested against heat losses -through convection and leakage- ; rain, dust, noise; negative effects of sun; and mosquitos which are local characteristic of Adana.