Glioblastom ve histolojik varyantlarında ATRX, IDH-1, P53 mutasyonlarının ki67 proliferasyonu ve prognozla ilişkisi
The relation of ATRX, IDH1 and P53 mutations with Kİ 67 proliferation index and prognosis in glioblastoma and it's histological variants
  1. Tez No: 388670
  2. Yazar: FATMA DİLEK KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Glioblastomun (GBM) histolojik varyantlarında ( küçük hücreli, dev hücreli, oligodendroglial komponent içeren, konvansiyonel GBM) ve gelişim mekanizmasına göre primer ve sekonder GBM'lerde ATRX, IDH-1, P53 mutasyonlarının sıklığını belirlemek ve bu mutasyon belirteçlerinin Ki67 proliferasyonu ve prognozla ilişkisini değerlendirmek. Gereç ve yöntemler: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada 2001-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji ABD ve Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü Patoloji Bölümünde tanı alan ve klinik bilgilerine ulaşılabilen 82 GBM olgusu incelendi. Olgulara ait seçilen tümör bloklarına ATRX ve IDH1 immünhistokimyası uygulandı. p53 ve Ki67 immünhistokimya lamları arşivden elde edildi. İmmünhistokimya sonuçları semikantitatif olarak değerlendirilerek istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Olguların %60'ı konvansiyonel GBM (n=49), % 17'i (n=14) küçük hücreli GBM, %16'sı (n=%13) oligodendroglioma komponentli GBM, % 7'i (n=6) dev hücreli GBM'dir. GBM'in histolojik varyantlara göre Ki67 değerlendirilmesinde küçük hücreli GBM'in diğer varyantlara göre, dev hücreli GBM'in konvansiyonel GBM'e göre daha yüksek proliferasyon indeksine sahip olduğu, konvansiyonel GBM'in ise diğer varyantlara kıyasla daha düşük Ki67 proliferasyon indeksine (
Özet (Çeviri)
AIM: To detect frequencies of ATRX, IDH-1 and p53 mutations among histologic variants of glioblastoma (GBM) (conventional GBM, small cell GBM, giant cell GBM, GBM with oligodendroglioma component) with discrimination of developmental mechanism adressing primary (de novo) and secondary forms; and to evaluate the relationship between these mutations with Ki67 proliferation index and prognosis. MATERIALS AND METHODS: 82 GBM cases with available clinical data, diagnosed at Marmara University Medical Faculty - Pathology Department and Marmara University - Neurological Sciences Institute between 2001 and 2014 were retrospectively evaluated. ATRX and IDH-1 immunohistochemistry were performed on selected tissues and assessed semiquantitatively under light microscope. Ki67 and p53 immunohistochemistry were assessed likewise semiquantitatively from previously prepared slides, performed for our routine practice and thus obtained from the archives of our department. FINDINGS: 60% of the cases were conventional GBM (n=49), whereas 17% were small cell GBM (n=14), 16% were GBM with oligodendroglioma component (n=13), 7% were giant cell GBM (n=6). Assessment of Ki67 proliferation index in GBM's according to histologic variants, resulted in a superiority in small cell GBM's comparing to other variants and in giant cell GBM's comparing to conventional type. Conventional type GBM's displayed lower Ki67 index (