Kaposi sarkomlarının histopatolojik açıdan değerlendirilmesi, emmprin/CD147 protein ekspresyonunun tümör biyolojik davranışı ile ilişkisinin araştırılması
Histopathologic evaluation of kaposi sarcoma, expression of emmprin (CD147), relation with biologic behavior
- Tez No: 388671
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKHAN GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kaposi sarkomu (KS) KSHV/HHV8“Kaposi sarkomu assosiye herpesvirus/human herpervirus”tarafından oluşan düşük malignite potansiyeline sahip vasküler bir tümördür. KS'nun epidemiyolojik ve klinik özelliklerine göre tanımlanmış 4 tipi bulunmaktadır; klasik, endemik (Afrika tipi), epidemik (AIDS ilişkili), iyatrojenik (transplantasyon ilişkili) KS. Klasik KS (KKS) özellikle Yahudi, Doğu Avrupa ve Akdeniz kökenli, yaşlı erkeklerde görülmekte olup, ülkemizde de, en sık görülen tiptir. Lezyonlar, kahve-kırmızı, mor veya siyah renkli yama, plak ve nodüller şeklinde izlenir. En sık komplikasyonları kronik venöz staz ve lenfödemdir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 1982 - Eylül 2013 arasında tanı alan 79 Kaposi sarkomu olgusu klinik ve histopatolojik özellikleri açısından detaylı incelenmiştir. Bu örneklerde Emmprin/CD147, HHV-8/LNA, CD117 ve CD31 proteinlerinin ekspresyonuna immünohistokimyasal teknikle bakılmıştır. Emmprin/CD147 proteininin viral ilişkili tümör patogenezde hücre migrasyonu ve kemorezistans gelişiminde anahtar rol oynadığı ve aşırı ekspresyonunun progresyon lehine bulgu olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda CD147 ekspresyonu ile histopatolojik parametreler, morfolojik gelişim evresi ve rekürrens arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmış olup, CD147 aşırı ekspresyonu ile ileri morfolojik gelişim evresi arasında ilişki saptanmıştır. Ayrıca histopatolojik parametrelerden nodüler gelişim paterni ve solid fibrosarkomatöz alan varlığı ile de CD147 ekspresyonu arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Bu bulguların KS patogenetik süreci hakkında ve ileride KS olgularında olası hedefe yönelik tedavilerin geliştirilmesinde fikir verici olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kaposi sarcoma (KS) is a vascular tumour of low grade malignant potential caused by an oncogenic-herpesvirus, Kaposi sarcoma-associated herpesvirus (KSHV), also known as human herpesvirus 8 (HHV 8). KS has 4 clinical types defined according to epidemiological and clinical features; classical, endemic (African type), epidemic (AIDS-related) and iatrogenic (transplantation-related) KS. Classical KS (CKS) is mostly seen in old males with Jewish, East European and Mediterranean origin. This is the most common type in our country. Lesions are mostly asymptomatic and present as brown-red, purple or black patch, plaque and nodules. Most common complications are chronic venous stasis and lymphedema. 79 KS cases, diagnosed between January 1982 - September 2013 at the Department of Pathology Hacettepe University Faculty of Medicine, were examined in terms of clinical and histopathological features. The expression of Emmprin / CD147, HHV-8 / LNA, CD31 and CD117 proteins was evaluated in these examples using immunohistochemical techniques. Emmprin / CD147 protein plays a key role in viral pathogenesis, cell migration and in the development of chemoresistance. Overexpression of this protein is thought to be evidence in favor of progression. We demonstrated relationship between recurrence, histopathological parameters, disease stage and CD147 expression in this study. CD147 overexpression was found to be associated with advanced stage. Significant correlation between nodular growth pattern, presence of solid fibrosarcomatous areas and the expression of CD147 was also seen. Findings in our study can be important for targeted therapies in KS patients.