Bir Üniversite hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran ve antidepresan tedavi başlanan hastalarda cinsel işlev bozukluğu yaygınlığının incelenmesi
Investigation of sexual dysfunction prevalance in the patients who have applied to an University hospital department of psychiatry outpatient clinic and being treated with antidepressants
  1. Tez No: 388712
  2. Yazar: MÜGE GENEK ÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ruhsal hastalıklar ile cinsel işlev bozukluğu ilişkisi, antidepresanların zeminde var olan cinsel işlev bozukluğunu kötüleştirebilecek ya da cinsel işlev sorunu olmayan hastalarda cinsel işlev bozukluğunu indükleyebilecek olması ile daha da karmaşık hale gelmektedir. Bu çalışmada; polikliniğe başvurup antidepresan tedavi başlanan hastalarda, naturalistik olarak 3 aylık izlem boyunca cinsel işlevlerdeki değişim ve bu değişimin ruhsal hastalık belirtileri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. ESOGÜ psikiyatri polikliniğine Eylül 2013-Mart 2014 arasında ardı sıra başvuran, antidepresan tedavi başlanan, evli ya da en az 3 aydır bir cinsel eşi olan 82 hasta izleme alınmış, 1., 2. ve 3. aylarda hastalarla kontrol görüşmeleri yapılmış, hastalara Structured Clinical Interview for DSM (SCID-I), Sosyodemografik Veri Formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği uygulanmıştır. Tedavi öncesinde hastaların 57'sinin (%69.50) cinsel işlevlerinde bozulma saptanmış olup çalışmaya katılan hastalar, cinsel işlevlerinde bozulma olan (CİB+) ve olmayan (CİB-) olarak iki gruba ayrılmıştır. CİB+ grupta, tedaviyle belirti şiddetindeki azalmayla ilişkili olarak cinsel işlevlerdeki bozulmada 3. ayda iyileşme gözlenmiş, izlem sonunda bu gruptaki 57 hastanın 24'ünün cinsel işlevlerinde bozulma saptanmamıştır. CİB- grupta ise tedaviyle belirti şiddeti azalma gösterirken, izlem sonunda bu gruptaki 25 hastanın 8'inin cinsel işlevlerinde yaygın bozulma olduğu, bu bozulmanın 5 hastada 1. ayda ortaya çıktığı saptanmıştır. İzlem süresince 82 hastanın 8'inde (%9.75) cinsel işlevlerde ortaya çıkan bozulmanın antidepresan tedaviyle ilişkili olduğu düşünülmüştür. Çalışmamızın sonuçları psikiyatrik hasta popülasyonunda cinsel işlevlerde yaygın sorunların varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between psychiatric disorders and sexual dysfunctions becomes even more complicated due to the fact that antidepressants could worsen the underlying sexual dysfunction, or induce sexual dysfunctions in the patients who do not have sexual functioning problems. In this study, it is aimed to investigate the changes in the sexual functions and its relationship with psychiatric disorder symptoms in the patients who has applied to the outpatient clinic and began antidepressant treatment during 3 month naturalistic inspection. 82 patients who applied to ESOGU psychiatry outpatient clinic between September 2013- March 2014, had began to antidepressant treatment, married or had a sexual partner for at least 3 months are included in the inspection, control interviews were done in the 1., 2. and 3. months; Structured Clinical Interview for DSM (SCID-I), Sociodemographic Information Form, Hamilton Rating Scale for Depression, Hamilton Rating Scale for Anxiety, General Assessment of Functioning Scale and Arizona Sexual Experience Scale were used. Before the treatment, impairment of sexual functions detected among 57% of the patients (69.50%) and the patients were divided into two groups as the group with a sexual dysfunction (SD+) and the group without sexual dysfunction (SD-). In the SD+ group, an improvement in sexual functions in relation to decrease in symptoms with the treatment has been observed, at the end of the inspection 24 out of 54 patients in this group showed no sexual dysfunction. On the other hand, in SD- group, symptom severity decreased with the treatment, whereas it was detected that 8 out of 25 patient included in this group had extensive impairments in sexual functions and these impairments appeared at the first month in 5 patients. During the inspection, in 8 out of 82 patients (9.75%), impairments in the sexual functions were considered to be related to the antidepressant treatment. The results of our study indicated the widespread sexual functioning problems among psychiatric patient population.