Bir üniversite hastanesi psikiyatri polikliniğinde ayaktan tedavi gören hastalara yazılan reçetelerin farmakoekonomik değerlendirmesi
Pharmacoeconomi̇c evaluation of prescribing prescriptions in a universi̇ty hospital psychiatric outpatient clinic
  1. Tez No: 535322
  2. Yazar: GÖKSU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÖZGER İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde 1Ocak-31Aralık 2016 tarihleri arasında ayaktan başvuran hastalara yazılan reçetelerin farmakoekonomik olarak değerlendirmesi amaçlanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 21.0 kullanılmış, tanımlayıcı veriler sıklık, yüzde, ortalama±standart sapma olarak sunulmuş, üç ve daha fazla bağımsız grup arasında Kruskal Wallis Testi kullanılmış, değişkenler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the pharmacoeconomic evaluation of prescribing prescriptions in Gazi University Health Research and Application Center Hospital psychiatric outpatient clinic between 1January-31 December 2016. SPSS 21.0 was used for statistical analysis, descriptive data were presented as frequency, percent, mean ± standard deviation, Kruskal Wallis Test was used between three and more independent groups, the relationship between variables was assessed by the Spearman Correlation Test.