Eskişehir bölgesinde psödoeksfoliasyon sendromu (PES) görülme sıklığının araştırılması
Researching the incidence of pseudoexfoliation syndrome (PES) in eskişehir region
  1. Tez No: 388716
  2. Yazar: ERDOĞAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
PES, yaşla birlikte görülme sıklığı artış gösteren, gözde glokom, katarakt ve cerrahisi ile ilgili komplikasyonlar dışında, diğer sistemler ile ilgili olarak iskemik nörolojik hastalıkların, Alzheimer, aort anevrizması ve sensörinöral işitme kaybının da sık olarak eşlik ettiği bir hastalıktır. Ülkemizde PES'in görülme sıklığı ile ilgili toplum tabanlı randomize araştırma bulunmamaktadır. Bu noktadan hareket ederek çalışmamızda Eskişehir bölgesindeki PES görülme sıklığını araştırarak Türkiye'ye ait bir veri elde etmeyi amaçladık. Çalışma öncesi PES ile ilgili bilgi içeren broşürler randomizasyon sonucu belirlenen 2356 kişinin adreslerine ulaştırıldı. Araştırmaya ise 2017 kişi katıldı ve bunların 2009' u çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgulara sırası ile anket sorgulama, pupilla ölçümü, santral kornea kalınlığı, ön kamara derinliği, refraksiyon, göz içi basınç (GİB) ölçümü yapıldı. Dilatasyon sonrası biyomikroskobik muayene ve ön segment fotoğraf çekilerek GİB ölçümü tekrarlandı. Çalışmamızda 40 yaş üzerinde PES görülme sıklığı %5 olarak belirlendi. PES saptanan olguların %26'sında glokom mevcuttu. Ortalama GİB değerleri dilatasyon öncesi sağ ve sol gözde PES olanlarda 14,5±3,5mmHg/15,8±4,2mmHg, PES olmayan olgularda 14,4±3,5mmHg/14,5±3,5mmHg olup, PES olgularında sol göz GİB yüksek saptandı (p=0,023). Dilatasyon sonrasında ise PES olan olgularda GİB 14,6±3,9 mmHg/15,9±4,5 mmHg ve olmayan olgularda 13,8±3,6 mmHg/14,1±3,7 mmHg olup sol göz GİB değeriyine PES olgularında anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Pseudoexfoliation syndrome (PES) is a multi-systemical disorder seen in the elderly population that causes ocular problems such as glaucoma, cataract and associated surgical complications and systemical diseases including Alzheimer, stroke, aorta aneurisms and sensorineural hearing loss.We aimed to investigate the incidence of PES in Eskisehir by a randomised population based cross-sectional study which was first for Turkey. Before starting the study, brochures were handed out to 2356 predetermined randomised addresses explaining the syndrome and it's importance to raise awareness. 2009 of 2017 people invited were included in this study. After filling out a questionnaire, values of their IOP, pupil sizes, central corneal thickness, anterior chamber depth, autorefraction were recorded. After pupil dilation their anterior segments were examined and photographed. Lastly their IOP levels were recorded again. The incidence of PES over 40 years of age was determined to be %5.