Rat tam kalınlıklı deri defektlerinde dermal analogların kontraksiyon üzerine etkileri
The effects of dermal substitutes on the contraction of the full thickness skin defects in rats
  1. Tez No: 388715
  2. Yazar: ÖZLEM CEMBOLUK EBELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.AYDAN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızda, hayvan yara kontraksiyon modelinde, kollajen-glukozaminoglikan dermal analog (Integra®) ile kollajen-elastin dermal analog (Matriderm®)'in etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Dermal analogların yara iyileşme özellikleri makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada 3 gruba ayrılan 21 adet Sprague-Dawleycinsi dişi sıçan kullanılmıştır. Deney grubu-I ve II'de (n=7), ratların sırtlarına, 2 adet 2.5 x 2.5 cm'lik tam kat cilt defekti oluşturularak, defektlerden biri kollajen-GAG dermal matriks (Integra®) veya kollajen-elastin dermal matriks (Matriderm®) ile; diğeri dermal analogsuz yalnızca tam kalınlıklı deri grefti ile iyileştirilmiştir. Deney grubu I ve II,greftleme sonrası 0., 7., 14. ve 30. günlerde fotoğraflanmıştır. Deney grubu-III'te (n=7), ratların sırtına 3 adet 1.5 x 1.5 cmlik defekt oluşturularak defektler kollajen-GAG dermal matriks (Integra®), kollajen-elastin dermal matriks (Matriderm®) ve de yalnızca ince tam kalınlıklı deri grefti ile onarılmıştır. Deney grubu-III'ten greftleme sonrası 14. ve 30. günlerde histolojik değerlendirme için biyopsi alınmıştır. Histolojik incelemede epidermis ve dermis kalınlıkları, granülasyon dokusu, kollajen depolanması, elastin lifler, inflamatuar hücreler ve myofibroblastik hücreler değerlendirilmiştir. Makroskopik olarak her iki dermal analog, TKDG'ne göre kontraksiyonu azaltmıştır. Ancak bu azalış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Histolojik olarak, dermal analog gruplarındaki inflamatuvar hücre popülasyonu TKDG grubundan daha az bulunmuştur ancak yabancı cisim reaksiyonu gruplar arası farklılık göstermemiştir. 30.günbiyopsilerinde, kollajenveelastinliflerindağılımınınskardokusu ilebenzerolduğugörülmüştür. TKDG grubunda myofibroblast popülasyonu da dermal analog grubundan fazla bulunmuştur; ki bu fazlalık zaman içerisinde gerçekleşecek olan yara kontraksiyonunun göstergesi olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the effectiveness of collagen-glycosaminoglycan dermal matrix (Integra®) and collagen-elastin dermal matrix (Matriderm®) in an animal model of wound contraction. Wound healing attributes of the dermal substitutes were evaluated both macroscopically and histologically. Twenty one Sprague-Dawley rats divided in 3 groups were used for the study. In the experimental group-I (n=7) and group-II (n=7), rats received two full-thickness 2.5×2.5 cm dorsal skin wounds which were either implanted with collagen-GAG dermal matrix (Integra®) or collagen-elastin dermal matrix (Matriderm®)orfull thickness skin graft without dermal substitute.Wounds were photographed on day 0, 7, 14 ,30 after skin grafting. In the experimental group-III, rats received three full-thickness 1.5×1.5 cm dorsal skin wounds which were either implanted with collagen-GAG dermal matrix (Integra®) or collagen-elastin dermal matrix (Matriderm®)orwith only skin graft. On the days 14 and 30, biopsies were taken for histological evaluating characteristics. Histological sections were analysed with regard to epidermal and dermal thickness, granulation tissue, collagen deposition, elastic fibers, inflammatory cells and myofibroblasts. Macroscopically both dermal substitutes decreased wound contracture compared FTDG but it was not significant statistically. Histologically the inflammatory cell population in the dermal substitute groups was less than FTSG group but the foreign body reaction showed no difference between substitutes and FTSG. In 30th day biopsies,the distribution of collagen and elastic fibers was noted to be analogous with scar tissue. The myofibroblast population in FTSG group was also greater than dermal substitute groups which may indicate further wound contraction in time.