Çekirdeksiz üzüm çeşidinde farklı sayıda ve uzunlukta bayrak bırakılarak yapılan değişik şarjin asmanın vegetatif ve genaratif gelişmesine etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 4315
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İLTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
-68- VII-ÖZET Bu çalışma Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü koaluviyal kar ekt er deki sulanan araziye dikilmiş '2,5x3,0 ve 3x3,5 m. aralık mesafedeki bağlar, m ye 10-15-20 göz bırakılarak 10-14-18 gözlü çu buklar halinde budanmış, sonuçları 1984 ve 1985 yıllarında incelen miştir. Elde edilen bulgulara göre: l.Omca başına yaş üzüm. m deki göz sayısından önemli derecede etkilenmiştir. Göz sayısındaki 2 kat artış 2,5x3,0 m aralık mesafede 1984 te %41, 1985 te %20; 3-0x3-5 aralık mesafedeki parselde ise 1984 te %3 % 1985 te ise %17 oranında ürün artışına neden olmuştur. 15 göz/m ' uy sulaması 20 göz/ra uygulamasından daha az ürün verdiği. halde farklılık önemli bulunmamıştır. Göze düşen ürün miktarı ise göz sayısındaki artıştan ters yönde etkilenmiştir. Bu azalış yıllara göre sıra ile I. parselde %15-38, II, parselde %54-40 oranında olmuş tur. Sürgüne düşen ürün miktarı ise göze düşen ürün miktarına benzer şekilde etkilenmiştir. 2. Salkım sayısı şarj uygulamasından önemli derecede etkilen miştir. Buna göre göz sayısındaki 2 kat artış I. parselde 1984 te %44,1985 te %39; II. parselde ise her iki yalda da $36 oranında fazla salkım oluşturmuştur. 3- Ortalama salkım ağırlığı yalnızca 1985 yılında etkili bulun muştur. 20 göz/m uygulaması 10 göz/m uy gul amasın dan I. parselde %32, II. parselde %29 daha küçük salkıma sahiptir. 4. Salkımdaki tane sayısı yine 1985 yılında önemli bulunmuştur. 2 kat göz artışı I. parselde %24 II. parselde %20 oranında daha az taneye sahiptir. 5.%kuru madde oranı uygulamalardan önemli derecede etkilenmiş tir. Göz sayısı arttıkça %kuru madde oranda azalmaktadır. Göz sayı sındaki 2 kat artış %ICM oranında I. parselde 1984 te 1,8, 1985 te 2, 1;Iİ. parselde 1984 ise 1,1 derece azalmaya neden olmuştur..A--69- 6,%kuru madde ve verimin bileşkesi olan toplam kuru madde değeri, göz sayısındaki artıştan önemli derecede etkilenen değiş kendir. Göz sayısındaki iki kat artış I. parselde 1984 te %37,11. parselde 1984 te %31,1985 te ise %14 artışa neden olmuştur. 7. Toplam asit değeri I. parsel 1984 yılı hariç uygulamalardan önemli derecede etkilenmemiştir. 8. Uyanma oranı, 2 kat göz artışında önemli derecede farklılık yaratmıştır.Uyanma, I. parselde 1984 ve 1985 t e %3,11. parselde ise %4-6 oranında azalmıştır. Yıllar arasındaki uyanma farkı ise %9-11 oranındadır. 9. Ortalama verimli sürgün/göz oranı göz sayısı ile ters bir ilişkiye sahiptir. I. parselde önemli bulunmayan bu değişken Il.par selde yıllara göre 10 göz/m uygulamasında %6-10 daha fazla verimli sürgün oranına sahiptir. 10. Salkım/sürgün oranı da benzer şekilde ters orantılı olarak etkilenmiştir. 10 göz/m uygulaması I. parselde 1985 te %11, II. parsel de 1984 te %15,1985 te ise %18 daha fazla salkım/sürgün oranı oluş turmuştur. 11. m2 ye uygulanan göz sayıları 1 yaşlı çubuk verimine etkileri (I. parsel 1985 hariç) önemli bulunmamakla birlikte fazla göz sayısının oracayı giderek zayıflattığı gözlenmiştir. I. parsel 1985 7/ılında 20 göz/m uygulaması 10 göz/m ye göre 560 g.daha az çubuk ağırlığına sahiptir. 12. Sürgün sayısı uygulamalarda önemli derecede etkilenen değiş ken durumundadır. Göz sayısı arttıkça sürgün sayısıda artmaktadır. Göz sayısındaki 2 kat artış sürgün sayısında da yaklaşık 2 kat artışa neden olmuştur. 13. Ortalama sürgün ağırlığı ise 2 kat göz uygulaması ile her 2 yıl ve her 2 parselde yaklaşık yarı yarıya azalmıştır..A--70- Çubuk uzunluğu uygulaması yukarıda sözü edilen hiç bir değiş kende önemli etkiye neden olmamıştır. Değişkenler en çok göz sayı sındaki farklılıktan etkilenmişlerdir. Parseller arasında ise omca başına verim, salkım sayısı, sürgün sayısı, denene başlangıcında çubuk ağırlığı yönünden farklılıklar oluşmuştur. Bu değişkenlerde II. parselde değerler daha yüksek bulun muştur. 100 tane ağırlığı, m deki omca gelişmesi ve ortalama sürgün ağırlığı yönünden ise I. parsel daha iyi durumdadır. Diğer değişken ler arasında önemli farklılıklar oluşmamıştır. SUMMARY This research has been ^performed in 198/. and 1985 in the vineyard of Manisa Viticultural Research Institute established on irrigated colluvial soil with between and in row distances of 2,5x^ and 3x3,5 m. In the trial, vines were pruned by letting 10-15-20 buds 2 per m and by cutting the shoots after 10-14-18 buds. According to the results: 1. Yield as fresh weight per vine was found to be highly effec- 2 ted by the number of buds per m.A. two fold increase in the bud num ber resulted in an increase of the yield by &lfein. 198a and -20$ in 1985 in. the vineyard established with a distance of 2,5x3 m.on the other hand, the yield increase in the vineyard planted with a distance of 3x3,5 m.was 34 and 17 İ» in 1984 and 1985, respectively. Pruning the vines by letting 15 buds/m resulted in a lower yield when com- 2 pared to 20 buds/m, however, the difference was not statistically significant. Yield per bud was negatively effected from the increase of the total number of buds. The decreases were 15 $ and 38 $ in 198^ and 1#85 respectively, in the I. parcel and 2A"fo and 40 f- in the II. par eel. Yield per shoot was. also effected in the same way as the yield per bud. ¦ A-71- '2. The number of cluster was highly effected by the app lication of various charges. Thus, a two-fold increase in the number of buds resulted in the formation of 44 i° more clusters in 1984 and 39 f> 1985 in the I. parcel and 36 $ in the second parcel in both years. 3. The average cluster weight was found to be significantly '.. 2 effected only in 1985. In the first parcel, 20 buds/m resulted in 32 % lighter clusters and in the second parcel 29 İ° lighter 2 clusters compared to 10 buds/m 4. In 1985, the number of berries per cluster was also found to be significantly effected. A. two-fold increase in bud number resulted in 24 $ less berries in the first parcel and 20 fo in the second parcel. 5. The total soluble solids (TSS) was highly effected by the applications. The total soluble solid content decreased as - the number of buds increased. The drymatter content decreased in the.first parcel by 1,8 and 2,1 % in 1984 and 1985 respectively and 1,1 fo in 198^ in the second parcel by a two-fold increase in the bud number. 6; The total soluble solids (%) and the total dry matter contents, important yield components, were the variants which are ejected the most from the changes in the bud number. An increase in the bud number has resulted in an increase of 37 $> in the I, and 31 f° in the II. parcel in 198^ and 14 % in 1985. 7. With respect to the titratable acidity content no signi ficant effects of the treatments could be found except in the I. parcel in 1984. 8. Doubling of the bud number has exerted an important effect on bud^burst.There was a 3 i° decrease in 1984 and 1985 in the I. parcel and 4-6 % in the II. The variation of the bud- burst according to the years was calculated as 4-6 #..A.
Özet (Çeviri)