Alt ekstremite iskemi reperfüzyonuna bağlı akciğer hasarında edaravone'un etkinliği
  1. Tez No: 388752
  2. Yazar: MEHMET ÇEBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKER AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Alt ekstremite iskemi reperfüzyon hasarı; sıklıkla akciğerleri içeren uzak organ disfonksiyonuna neden olan bir olaydır. Komplikasyon olarak solunum yetmezliği ile kendisini gösterebilir ki bu durum en önemli mortalite ve morbidite sebeplerinden biridir. Edaravone (3-methy-1-pheny1-2-pyrazolin-5-one) yeni ve güçlü bir sentetik serbest oksijen radikal temizleyicisidir. Çalışmamızda ratlarda edaravone'nun alt ekstremite iskemi reperfüzyonuna bağlı akciğer hasarındaki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Ağırlıkları 250-350 gr arasında değişen toplam 40 adet Wistar ratı 4 gruba ayrılarak kullanıldı. Gruplar; Kontrol, İskemi/Reperfüzyon (IR), Solvent ve Edaravone olarak belirlendi. İnfrarenal düzeyde abdominal aorta 120 dk klempe edilerek 120 dk reperfüze edildi. Edaravone grubundaki ratlara reperfüzyondan hemen önce 6 mg/kg edaravone intravenöz olarak uygulandı. Deneyin sonunda ratlar sakrifiye edilerek kan ve akciğer doku örnekleri alındı. Serum ve akciğer dokusunda malondialdehit (MDA), superoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx) ve nitrik oksit (NO) düzeyleri çalışıldı. Çalışma sonucunda edaravone'un serum ve akciğer dokusunda MDA seviyelerini IR grubuna göre anlamlı derecede azalttığı görüldü. Bununla birlikte serum SOD ve NO seviyelerinde değişiklik saptanırken doku düzeyinde bakıldığında anlamlı değişiklik olmadığı tespit edildi. Serum ve doku GPx düzeyleri üzerinde edaravonun bir etkisinin olmadığı görüldü. Akciğer dokusunun histopatolojik incelenmesinde; kontrol grubuna göre IR grubunda akciğer hasar skoru yüksek bulunurken, edaravone bu skoru anlamlı olarak azaltmıştır. Çalışmamızda yeni bir serbest oksijen radikal temizleyicisi olan edaravonun alt ekstremite iskemi/reperfüzyonuna bağlı akciğer hasarını azalttığı; biyokimyasal ve histopatolojik olarak gösterilmiştir. Japonya ve uzak doğu ülkelerinde akut iskemik inme tedavisinde kullanılan bu ajanın aort ve periferik damar cerrahisinde de akut IR hasarında faydalı etkilerinin olabileceği fakat ileri klinik araştırmaların yapılması gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
Lower limb acute ischemia/reperfusion (IR) is a critical event and causes distant organ disfunction, frequently involving lungs. This situation may appear as respiratory failure that is the most common cause of mortality and morbidity. Edaravone (3-methyl-1-phenyl-2-pyrazolin-5-one) is a novel and potent free radical scavenger. In this study we aimed to investigate the effect of edaravone at lung injury due to lower limb ischemia/reperfusion. Forty male Wistar rats weighing 250-350 gr were used in our study. The groups were designed as Control, Ischemia/Reperfusion (IR), Solvent and Edaravone. The infrarenal abdominal aorta was clamped for 120 minutes and reperfused 120 minutes. Edaravone was administered just before reperfusion intravenously at a dose of 6 mg/kg. The rats were sacrified at the end of the study and blood and lung samples were taken. Serum and lung tissue samples were analyzed for levels of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutation perokxidase (GPx) and nitric oxide (NO). We detected that edaravone decreased the serum and lung malondialdehyde levels in compaired to IR group. There was significant difference in the serum levels of SOD and NO between IR and Edaravone group but no difference was detected in lung levels of these parameters. No effects of edaravone on serum and lung GPx levels can be seen. At histopathological analysis, we saw that the lung injury score at IR group was greater than control group. Edaravone reduced this score significantly. In our study, it appears that edaravone, a novel free radical scavenger, attenuate the lung injury due to lower limb extremity ischemia/reperfusion as biochemically and histopathologically. We believe that this agent, used in the treatment of acute ischemic stroke in Japan and east Asian countries, may be useful in acute ischemia/reperfusion injury after aortic and peripheral vascular surgery but further clinical researchs need to be carried out.