Pelvik kitle tanılı hastalarda human epididimis 4 proteininin bening maling kitle ayrımındaki etkinliği
The activity of human epididymis protein 4 levels in the differentiation of malignant and benign pelvic masses in patients who are diagnosed with pelvic mass
- Tez No: 388760
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERDAL MALATYALIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pelvik kitle tanılı hastalar içerisinde over kanseri olgularının erken evrede diğer pelvik kitlelerden ayırımını yapmada human epididimis 4 molekülünün etkinliği araştırılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine Ekim 2014 - Şubat 2015 tarihleri arasında pelvik kitle tanısıyla başvurup operasyon planlanan 23 malign over tümörü ve 62 benign pelvik kitle tanılı hastalardan preoperatif tetkikleri sırasında 5 cc venöz kan örneği alındı, bu kanlar santrifüj edilip serumları ayrılıp – 41º C de saklandı. Olgu toplanması tamamlanınca, eş zamanlı olarak HE4, CA-125 düzeyleri için Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Elisa Labratuarında biyomarker seviye ölçümleri yapıldı ve benign ve malign gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Tüm olgular içerisinde benign ve malign gruplar arasında medyan HE4 düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p=0,550).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to research the effectiveness of human epididimis 4 molecule in discriminating over cancer cases among the patients diagnosed with pelvic mass from the other diagnoses at early stage. Materials and Method: The study included 85 women (23 patients diagnosed with malign over tumour and 62 patients diagnosed with pelvic mass) who applied to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Department of Obstetrics And Gynaecology polyclinic between October 2014 and February 2015. During preoperative examinations 5 cc venous blood sample was drawn and were centrifuged; their serums were separated and saved at -41°C. After completing case collection, HE4 and CA 125 biomarker level measurements were conducted at Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Biochemistry Elisa Laboratory. Pathology results and marker levels were compared. Results: No statistically significant difference was observed between benign and malign groups among all cases in terms of median HE4 levels (p=0.550).