Yoğun bakımda takip edilen hastalarda yeni bir biyomarkır supar
A new biomarker supar used in the management of patients in intensive care units
- Tez No: 388780
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SALİH ZEKİ AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 468
Özet
Amaç: Bu çalışmada yoğun bakım ünitesinde takip edilen SIRS kriterlerini sağlayan hastalarda suPAR, APACHE II, C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin (PCT), laktat değerlerinin mortalite oranları ile olan ilişkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif ve tek merkezli olarak Şubat 2013- Ekim 2013 tarihleri arasında yoğun bakım ünitelerinden seçilen hastalarda yapıldı. Yirmi dokuzu Dahiliye Yoğun Bakım ünitesinden ve 29'u Reanimasyon ünitesinden olmak üzere toplam 58 hasta çalışmaya dahil edildi. En az 2 SIRS kriterinin sağlanması, ≥18 yaş, yoğun bakım ünitesinde ≥72 saat yatan hastalar çalışmaya dahil edildi. Ayrıca terminal dönem kanser hastaları, masif kan transfüzyonu yapılmış olanlar ve gebeler çalışma dışı bırakıldı. İlk 24 saatteki en kötü değerlerden oluşan APACHE II skoru, birinci ve beşinci gün suPAR, CRP, PCT, laktat değerleri belirlendi.Kan örnekleri sabah 8 ile 10 saatleri arasında alındı. Bulgular: Hastaların 26'sı (%44,8) erkek, 32'si (%55,2'si) kadın ve genel yaş ortalaması 57,54±18,15 olarak tespit edildi. Hastaların yoğun bakım ünitesindeki ilk 24 saatte bakılan APACHE II skoru, suPAR, CRP, PCT, laktat ve WBC değerlerine ait ROC eğrileri incelendiğinde AUC en fazla APACHE II'de (AUC:0,824) sonrasında suPAR1 (AUC:0,673), PCT1 (AUC:0,628), laktat1 (AUC:0,528), CRP1 (AUC:0,526) şeklinde idi. Beşinci gün bakılan suPAR, CRP, PCT ve Laktat değerlerine ait ROC eğrileri incelendiğinde AUC PCT5 (AUC:0,769), laktat5 (AUC:0,733), suPAR5 (AUC: 0,687) ve CRP5 (AUC:0,648) tespit edildi. Sonuç: Yoğun bakımda yatan hastaların mortalite hızını öngörmede en etkiliyöntem APACHE II skorlaması iken PCT5, laktat5, suPAR5, suPAR1 değerlerinin sırasıyla en etkin olan diğer biyomarkırlar olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, follow-up patients in intensive care that provide SIRS criteria, looking at values of suPAR, APACHE II, C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), their relationship with mortality rates of patients to revealintended. Materials and Methods: In a single-center, prospective study between February 2013- October 2013 patients were selected from the intensive care units. Twenty-nine of the Medical Intensive Care Unit and 29 from the intensive care unit for a total of 58 patients were included in the study.Provision of at least two SIRS criteria, ≥18 years, ≥72 hours in the intensive care unit inpatients were included in the study. In addition, the terminal stage cancer patients, pregnant women and those made massive blood transfusions were excluded from the study. The worst value consisting of the first 24 hours, APACHE II score, the first and fifth day of the suPAR, CRP, PCT, lactate values were determined. Blood samples were taken in the morning between 8 and 10 hours. Results: 26 patients (44,8%) males and 32 (55,2%) the females and the overall mean age 57.54 ± 18.15 were identified. Patients in intensive care at the first 24 hours were evaluated APACHE II score, suPAR, CRP, PCT and lactate values belonging to the ROC curves examined AUC highest APACHE II (AUC: 0,824) after suPAR1 (AUC: 0,673), PCT1 (AUC: 0,628), laktat1 (AUC: 0,528), CRP1 (AUC: 0,526) were determined. On the fifth day looked suPAR, CRP, PCT and lactate values belonging to the ROC curves examined the AUC PCT5 (AUC: 0,769) laktat5 (AUC: 0,733), suPAR5 (AUC: 0,687)and CRP5 (AUC: 0,648) were identified. Conclusion: The mortality rate of patients hospitalized in intensive care the most effective method to predict APACHE II scoring; respectively PCT5, laktat5, suPAR5, suPAR1 other biomarkers were found to be most effective.