Corporate dividend payout policy: Empirical evidence from Borsa Istanbul and a survey of managerial perspective
Şirketlerin temettü dağıtım politikaları: Borsa İstanbul örneği ile şirket yöneticilerinin bakış açısı üzerine bir araştırma
- Tez No: 388781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Temettüler, finans teorisinin en ihtilaflı konularından birisidir. Bu çalışma, temettü bilmecesini Borsa İstanbul'a (BIST) kote şirketlerin temettü politikaları kapsamında sorgulamayı amaçlamaktadır. Kapsamlı sonuçlara ulaşmak için çeşitli istatistiksel yöntemler bir arada kullanılmıştır. 1996 - 2013 dönemine ait temettü verileri çıkarımsal istatistik yoluyla analiz edilmiştir. Finansal sektör dışı şirketlerin temettülerinin firma düzeyindeki belirleyicilerini incelemek amacıyla, 2006 - 2013 dönemine ilişkin panel veri analizi yapılmıştır. Finansal kaldıraç oranı, firma ölçeği, büyüme oranı, yaş, kârlılık, aile kontrolü ve F/K oranı değişkenleri temettüler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Firma ölçeği, yaşı ve F/K oranının temettülerle olumlu ilişkisi bulunurken, kaldıraç, büyüme oranı, kârlılık ve aile kontrolü faktörlerinin temettülerle olumsuz ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Böylece, daha yüksek borçluluk oranı / büyüme oranı / kârlılığı olan şirketlerin daha az temettü dağıtma eğiliminde olduğu sonucu çıkarılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, Grullon ve diğerleri (2002) tarafından önerilen Olgunluk Hipoteziyle tutarlıdır. Ayrıca kurumsal temettü politikaları ve hisse geri alımı hakkındaki görüşlerini sorgulamak amacıyla şirket yöneticilerine anket yapılmıştır. Türk şirketlerinin finans yöneticilerinin temettü politikaları hakkındaki görüşlerinin, daha önce yapılan diğer çalışmaların sonuçlarına göre, Avrupa ve ABD şirketlerinin yöneticileriyle benzer olup olmadığı sınanmıştır. Şirket kazancının belirli bir oranını dağıtma arzusu, kazançlardaki sürdürülebilir değişimler, borçluluk derecesi ve gelecekte beklenen kazançların düzeyi ve istikrarı faktörlerinin temettü politikasının en belirleyici unsurları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hisse senedi fiyatının değerinin altında olması ise, hisse geri alım kararının en muhtemel belirleyici unsurudur. ABD firmalarının aksine, hisse geri alımları temettü ödemelerinin alternatifi olarak görülmemektedir. Tezde, Türkiye hisse senedi piyasasından veriler analiz edilerek bulgular sunulmakta ve teorik modeller BIST örneğinde test edilerek temettü literatürüne önemli katkılarda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dividends are one of the most controversial issues of theoretical finance. This study aims to investigate the dividend puzzle in the context of dividend policy of listed firms on Borsa Istanbul (BIST). Multiple statistical techniques are used in the thesis to obtain comprehensive results. The dividends data from 1996 to 2013 is analyzed through inferential statistics. A panel data analysis from 2006 to 2013 is done to examine the firm-level determinants of dividends of non-financial firms. The results show that financial leverage, size, growth rate, age, profitability, ownership structure and P/E ratio are statistically significant. The relationship of leverage, growth rate, profitability and family control with dividends is negative, whereas the relationship of size, age and P/E ratio is positive. Therefore, firms with higher debt ratios / growth rates / higher earnings are likely to retain more of their earnings. The results are consistent with the maturity hypothesis (Grullon et al, 2002). Moreover, a survey is conducted to investigate managerial views on corporate dividend policy and share repurchase. The study examines whether the opinions of the financial managers from Turkish firms on dividend policy is similar to the European and the USA firms' results which are reported earlier by other studies. Desire to distribute a proportion of earnings to shareholders, sustainable change in earnings, financial leverage, and stability and level of future earnings are the most common determinants of dividend policy. The most likely determinant of share repurchase decision is undervaluation of stock price. Share repurchases are not viewed as alternative to dividend payouts unlike the USA firms. The thesis submits findings from Turkish stock market and contributes significantly to the dividends literature by testing theoretical models.