Yoğun bakım ünitesine yüksek ateş ve/veya hipotermi ile kabul edilen hastalarda, bakteriyemi tespitinde soluble triggering receptor expressed on myeloid cell-1 değerinin prokalsitonin ve c-reaktif protein ile karşılaştırılması
Comparison of soluble triggering receptor expressed on myeloid cell-1 value to procalcitonin and c-reactive protein for detecting patients with bacteremia accepted to intensive care unit with hypotermia and high fever
  1. Tez No: 334190
  2. Yazar: SUNA ÖGÜCÜ DURĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BİRENGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş: Yoğun bakım ünite (YBÜ)'nde takip edilen kritik hastalarda, sepsis tanısının erken konulması ve bakteriyemik hastaların erken tespiti, morbidite ve mortaliteleri yüksek olan septik hastalarda önem taşımaktadır. Bu nedenle sepsis tanısını ve bakteriyeminin erken tanısını sağlayan doğru ve hızlı sonuç veren laboratuvar incelemelerine gereksinim vardır. Bu çalışmanın amacı, YBÜ'nde bakteriyemik ve nonbakteriyemik hastalar ile septik ve sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SIRS) olan hastalarda serum soluble triggerring receptor expressed on myeloid cells-1 (sTREM-1), prokalsitonin (PCT) ve C-reaktif protein (CRP) düzeylerinin karşılaştırılması ve prognostik değerini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Cerrahi/dahili YBÜ'nde takip edilen 43'ü sepsis 17'si SIRS tanısı alan toplam 61 hasta çalışmaya alındı. YBÜ'ne başvuruda veya takibi sırasında ilk yüksek ateşi veya hipotermisi gelişen hastalarda kan kültürleri ve CRP, PCT, sTREM-1 düzeyleri için kan örnekleri alındı ve aynı gün hastalık şiddetinin göstergesi olarak Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (APACHE II) ve Sepsise Bağlı Organ Yetmezliği Değerlendirmesi (SOFA) skorları hesaplandı. Hastalar kan kültür sonuçlarına göre 34 bakteriyemik hasta, 27 non bakteriyemik hasta olarak sınıflandırıldı. Aynı zamanda hastalar 28 günlük YBÜ ve hastane mortalitesine göre ölen ve sağ kalan gruplarına ayrılarak serum CRP, PCT, sTREM-1 düzeyleri ile prognoz arasındaki ilişki incelendi.Bulgular: Nonbakteriyemik ve bakteriyemik grupları arasında SOFA, APACHE II skorları, serum CRP, PCT düzeyleri karşılaştırıldığında farklılık saptanmadı (p>0.05). Bakteriyemik grupta serum sTREM-1 değerleri, nonbakteriyemik gruba göre sırasıyla 112.3 ± 50.8 , 241.8 ± 102,3 daha düşük saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Early diagnosis of sepsis and early detection of bacteriemic patients on critical pattients being followed up in Intensive Care Units, is of a great importance to septic patients with high mortality and morbidity. Therefore there is need for laboratory tests which can detect sepsis and bacteremia on early stage. Aim of this study is to compare serum levels of serum soluble triggerring receptor expressed on myeloid cells-1 (sTREM-1), procalsitonin (PCT) ve C-reactive protein (CRP) and evaluate their prognostic values on ICU patients those with and without bacteremia, patients who have SIRS, and those are in sepsis.Material and Method: 61 patients included in the study who are being followed in surgical/medical ICU with 43 of them in sepsis and 17 have SIRS. Blood cultures and blood samples for CRP, PCT, and STREM-1 levels taken from patients with high fever or hypothermia during administration to ICU and APACHE II and SOFA scores are calculated for the severity of disease on the same day. Based on blood cultures, 34 patients are classified as bacteremic, 27 classified as non-bacteremic. Patients are separated into died and survived groups based on 28 days ICU and hospital mortality, and afterwards association between CRP, PCT, sTREM-1 levels and prognosis are evaluated. Patients who had positive blood culture test are included in bacteremic sepsis group (34 patients) and those with negative results are included in nonbacteremic sepsis group (9 patient).Results: No difference observed between nonbacteremic and bacteremic groups when SOFA, APACHE II, serum CRP, and PCT values are compared (p>0.05).