Arap dilinde tazmin ve Kur'an-ı Kerim'de kullanılışı
The tazmin in the Arabic language and it's usage in the Quran
- Tez No: 388802
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tazmin, lügatta; 'bir şeyi bir şeye katmak, onun içine koymak' demektir. Arap dilinde tazmin birkaç ilim dalında söz konusudur. Bunlardan biri de nahiv ilmidir. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; tazminin Arap dilindeki anlamları kısaca verilip, örneklerle açıklanmıştır. Birinci bölümde; asıl konumuz olan nahiv ilmindeki tazmin genişçe incelenmiş, tanımı, gayesi ve çeşitleri açıklanmış ve felsefesine de yer verilip tazmîn hakkında sorulması muhtemel sorulara cevap aranmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; tazmin sanatının etkisi ve manaya katkısı Kur'an-ı Kerim'den birçok örneklerle anlatılmıştır. Bunu yaparken de okuyucuyu bıktırmamak amacıyla benzer örneklerin sadece biriyle yetinilmiş ve aynı kalıpta gelen ayetler tekrarlanmamıştır. Sonuç kısmında ise tazmin sanatına vakıf olmanın Kur'an'ı anlamada ne denli önemli olduğu kanaatına varıldığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The implication (semantic saturation) dictionary meaning is 'to add a something into another thing or to put a something inside another thing'. In Arabic language implication has got meaning of word in several science branches. One of these is named as 'implication in syntax'. Our study is formed as introduction and two parts. In the beginning of our study, the meanings of implication which are used in Arab language are explained shortly and expressed with examples. In part one, our real subject which is The implication in the science of syntax, has been deeply studied and after explaining its meaning, role and its kinds, we have discussed on its philosopy and tried to find asnwers to possible questions which could possibly be asked. In part two, The effects of implication art and its contrubitions to meaning has been studied and explained briefly with many examples of verses from Qoran. In order to not let the readers get bored, we have only showed one example in between similar examples and we did not dublicate the similar format verses of Qoran as well. At the end of our study, we have emphasized the importance of controling the art of implication in understanding the meaning of Qoran.