Arap dilinde Lafzî Bedî' sanatları ve Kur'ân'da kullanımı
Verbal Badi' figures in the Arabic language and their usage in the Qur'an
  1. Tez No: 948208
  2. Yazar: SÜMEYYE HURŞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bedî' sanatları, bir metnin estetik değerini artırmak, anlamı derinleştirmek ve dinleyici üzerinde etkili bir izlenim bırakmak amacıyla kullanılan edebî sanatlardır. Arap edebiyatının kadim geçmişinde şiir ve hitâbet sanatlarında sıkça yer bulan bu sanatlar, İslam'ın gelişiyle birlikte Kur'ân-ı Kerim'de de çeşitli şekillerde kendini göstermiştir. Kur'ân ayetlerinde sıkça karşılaşılaşılan cinâs, seci', tazmîn, iktibâs gibi lafzî bedî' sanatlar, Allah'ın kelamının hem anlam hem de ahenk bakımından mükemmelliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Arap dili ve belâgatinin önemli bir dalı olan lafzî bedî' sanatlarını ve bunların Kur'ân-ı Kerim'deki kullanımını ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde, lafzî bedî' sanatlarıyla ilgili daha önce yapılan araştırmalara yer verilmiş; çalışmanın söz konusu sanatları ele alış biçimi açısından önceki akademik araştırmalardan hangi yönleriyle ayrıldığı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, bedî' sanatlarının teorik arka planı ve Arap edebiyatındaki tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Kur'ân-ı Kerim'deki örneklerle bu sanatların nasıl kullanıldığı detaylı bir şekilde incelenerek; ayetlerdeki dilsel incelikler ve estetik güzelliklerin, dinleyici ve okuyucu üzerinde oluşturduğu etkiler ortaya konulmuştur. Sonuç kısmında ise Kur'ân'da yer alan bedî' sanatlarının hem ilahi mesajın anlaşılmasına katkıda bulunduğu, hem de Arapça'nın ifade gücünü zirveye taşıdığı gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Badi' figures are rhetorical devices employed to enhance the aesthetic value of a text, deepen its meaning, and leave a powerful impression on the audience. Rooted in the ancient traditions of Arabic poetry and oratory, these figures became increasingly prominent with the advent of Islam, finding profound expression in the Qur'an. Among the most frequently encountered verbal badi' figures in the Qur'anic discourse are jinās (paronomasia), saj' (rhymed prose), tazmīn (insertion), and iqtibās (allusion), all of which reflect the divine word's perfection in both form and meaning. This study aims to examine the use of verbal badi' figures an essential branch of Arabic rhetoric—in the Qur'an. The first section reviews previous scholarly research on the subject and identifies how this study diverges from earlier works in its treatment of these rhetorical devices. The second section outlines the theoretical background and historical development of badi' figures in Arabic literature. Provides a detailed analysis of their usage in the Qur'an through selected examples, highlighting the linguistic subtleties and aesthetic qualities that contribute to the text's profound impact on listeners and readers alike. The conclusion underscores how these rhetorical devices not only facilitate the comprehension of the divine message but also elevate the expressive capacity of the Arabic language to its highest form.