Cyprinus carpio'nun karaciğer, solungaç ve kas dokularındaki kurşun birikimi üzerine ortam derişimi ve sürenin etkileri
Effect of lead concentration and exposure period on the accumulation of lead on liver gill and muscletissues of cyprinus carpic
  1. Tez No: 38884
  2. Yazar: İ. ERDAL NEVŞAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
18 ÖZET Cyprinwt carpio\ia KARACİ?ER, SOLUNGAÇ VE KAS DOKULARINDA KURŞUN BİRİKİMİ ÜZERİNE ORTAM DERİŞİMİ VE SÜRENİN ETKİLERİ Bu araştırmada farklı ortam derişimlerindeki kurşunun C.carpio'nun solungaç, karaciğer ve kas dokularında etkide kalma süresine bağlı olarak birikimi incelenmiştir. Deney balıklan 0.01 ppm, 0.05 ppm 0.5 ppm ve 1.0 ppm Pb ortam derişimlerinde l, 7, 15 ve 30 gün sürelerle bırakılarak, solungaç, karaciğer ve kas dokularındaki kurşun birikimi atomik absorbsiyon spektrofotometrik yöntemlerle saptanmıştır. Deneyler süresince denenen ortam derişimlerinin hiç birinde balıklarda nıortalite gözlenmemiştir. Kurşun birikimi denenen tüm derişimlerde karaciğerde kasa oranla daha fazla olmuştur. Karaciğerlerdeki birikim ortam derişimi ve etkide kalma süresine bağlı olarak artış göstermiştir. Kas dokusunda ise 1.0 ppm Pb ortam deıişiminde 15. günde azalmaya başlamış, 30. günde yapılan ölçümlerde azalma devam etmiştir. Solungaçlardaki kurşun birikimi 0.01 ve 0.05 ppm ortam derişimlerinde 15. günden sonra azalma göstermiş, 0.5 ve 1.0 ppm Pb ortam derişimlerinde ise karaciğer ve kas kurşun birikiminden daha yüksek düzeye çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
19 SUMMARY EFFECTS OF LEAD CONCENTRATION AND EXPOSURE PERIOD ON THE ACCUMULATION OF LEAD IN LIVER, GILL AND MUSCLE TISSUES OF Cyprmus earpio Accumulation of lead in liver, gill and muscle tissues of C. earpio was studied at different concentrations of lead in th medium over differnt exposure periods. Fish were exposed to 0.01 ppm, 0.05 ppm, 0.5 ppm and 1.0 ppm lead concentrations over 1, 7, 15 and 30 days and the levels of accumulation in liver, gill and muscle tissues were determined by atomic absorption spectrophotometry. No mortality was observed during the experiments. Accumulation of lead was higher in liver compared with muscle tissue. Liver accumulation of lead increased with increasing concentrations of lead in the medium and with increasing exposure periods. Muscle levels of lead showed a decrease on day 1 5 and day 30 at the 1.0 ppm Pb concentration. Accumulation of lead in the gill tissue decreased after 15 days of exposure to 0.01 and 0.05 ppm Pb concentrations. In the 0.5 and 1.0 ppm Pb concentrations, however, accumulation in gill tissue was higher than in liver liver and muscle tissues.