Hafik gölündeki sazan (Cyprinus carpio L., 1758)'ın bazı biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation about some biological aspects of carp (cyprinus carpio L., 1758)'in lake Hafik, Sivas
  1. Tez No: 3199
  2. Yazar: İBRAHİM CENGİZLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 37 - 6. ÖZET Bu araştırma, Hafik gölündeki (Sivas) sazanın 'büyü mesini ve bazı morf ometrik karakterlerini belirlemek ama cıyla yapılmıştır. Çalışma Ağustos 1985 ile Kasım 1986 ta rihleri arasında yürütülmüş olup, bu süre içerisinde 84 ü erkek, 57 si dişi olmak üzere toplam 141 adet materyal üzerinde çalışılmıştır. I- 711 yaşlar arasında dağılım gösteren sazanların her yaş grubu için erkek, dişi ve erkek - dişi gruplarına ait ortalama boy ve ağırlık değerleri hesaplanmıştır. Boy ve ağırlık olarak büyüme, hem salt ve hem de oransal büyü me şeklinde değerlendirilmiştir. Populasyondaki balıkların boy -ağırlık ilişkisi denk- 2 71289 lemi W= 0.04982 L.' ^ biçiminde bulunmuştur. Eşeylerde ortalama kondisyon 1.99 olarak hesaplanmıştır. Göldeki balıkların morf ometrik karakterlerini belir lemek için çeşitli oransal uzunluk ve ağırlık değerleri ile yüzgeç ışınlarındaki sert ve yumuşak ışın sayıları elde edilmiştir. Kafa ağırlığının canlı ağırlığa oranı olan oransal kafa ağırlığı % 23.0;..çatal boyun vücut yüksekli ğine oranlanması ile bulunan oransal vücut yüksekliği- 38 - 3. 321; kafa uzunluğunun çatal boya oranlanması ile elde edilen oransal kafa uzunluğu da % 27.6 olarak hesaplanmış tır. Meristik özellikler de ortalama D IV 19.30, V I 7.60, A III 5.90, P I 12.96 şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 39 - INVESTIGATION ABOUT SOME BIOLOGICAL ASPECTS OP CARP (Cyprinus carpi o L.,1758) IN LAKE HAFİK, Sİ YAS 7. SUMMARY This investigation has been carried out in order to determine the growth of carps and their morphometric charac teristics in lake Hafik, Sivas. Studies have been done bet ween August 1985 and November 1986 and 84 male and 57 fe males totally 141 carps were collected and examined in this period. The mean length and mean weight values of male, fe male and combined male - female carps for each age group from age I to VII have been computed. The growth in length and weight has been calculated both on the were and pro portional growths for each age group. The lenght - weight relationship in the populations has been found as W= 0.04982 i2'?12^8. The mean condition factor in the combined sexes which examined, was calculated as 1.99. For determination of some biometric characters of carps, the values of some proportional body parts and the numbers of hard and soft rays in the fins have been studied.- 40 - The ratio of the head weight to the whole body weight is 23.0 % and the ratio of“body depth to the fork length and the head length to the fork length were found as 3.328 % and 27.6 % respectively» The min fin formula have ”been found as D IV 19.30; V I 7.60; A III 5.9; P I 12.96.