Bazalt tüfü kullanarak evsel atıksudan fosfat giderimi
Eliminatingphosphate from domestic wastewater by using basalti tüff
  1. Tez No: 38885
  2. Yazar: DERYA ULAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEKİN BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
60 ÖZET Bu araştırmada amaç Adana Osmaniye ve Erzin'de 2854.45 ha gibi geniş alanlar kaplayan bazalt tüf ünün, endüstriyel ve atık sulardaki P'u adsorbe ederek ötrofikosyon sorununun önüne geçilmesidir. Çünkü kullanılmış suların alıcı ortamlara verilmesi sonucunda ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri de ötrofikasyondur. Bazalt tüfünün filtre edici, adsorplayıcı özelliği ve ekonomik oluşu adsorban olarak seçiminde tercih nedeni olmuştur. Evsel atıksularının Seyhan Nehrine deşarj edildiği tek bir noktadan iki ayrı zaman aralığında 12 Atıksu örneği alınmış ve iki farklı bazalt tüf boyutundan (0.5 mm
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Phosphate was tried to removed from waste water by adsorbing in basaltic tuff and the 74 % of it was removed in other words, 0.5 mm sized 1 g tuff adsorbs 4 u.g phosphate. The aim of this study was to use basaltic tuff that covers an area of 2854.45 ha in the Osmaniye-Erzin region, for adsorbing P, creating eutrification, on it from waste waters discharged from industry and urban areas. One of most important problems of discharging waste water to the environment is eutrification. Basaltic tuff was chosen as an adsorbing material because of its economical reasons and high adsorbing properties. 12 samples were collected from the same sewarage pipe that discharged wastewater into the Seyhan river at 2 different time intervals. The samples were passed through 2 different 0.5-1 mm and