Tüketicilerin restoran tercihlerinde fiziksel kanıtların rolünün incelenmesi üzerine nitel bir araştırma
Exploring the role of physical evidences on the consumers' restaurant preferences: A qualitative research
- Tez No: 388877
- Danışmanlar: PROF. DR. B. ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, İşletme, Nutrition and Dietetics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Restoran işletmelerinin tüketicilere farklı deneyimler yaşatma amacıyla fiziksel kanıtlara önem vermeye başlaması sonucunda fiziksel kanıtlar pek çok bilim dalı için önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bu araştırmada; tesis estetiği, ışıklandırma, dizayn, yemek ile ilişkili ekipman, personel ve atmosfer gibi fiziksel kanıt unsurlarının tüketiciler üzerindeki etkisi bir bütün olarak değerlendirilmiştir. Nitel yöntemle gerçekleştirilen araştırmada, Eskişehir'de bulunan turizm belgeli ve belediye belgeli restoranlarda gözlem ve görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. İlk aşamada, dört restoran üzerine yapılan gözlem sonunda tematik analizlerle 18 alt temaya ulaşılmıştır. Söz konusu alt temalar, ikinci aşama olan görüşmede katılımcılara yöneltilen soruların temelini oluşturmuştur. Görüşme sürecinde kartopu tekniği ile seçilen 15 katılımcı yer almıştır. Katılımcılardan maksimum düzeyde veri elde edilebilmesi amacıyla görüşmelerin yapılacağı restoranları kendilerinin seçmesi istenmiştir. Böylece, katılımcıların söz konusu restoranları tercih etme nedenleri ve hangi fiziksel özelliklerin ön plana çıkartıldığının belirlenmesi mümkün olmuştur. Nitel verilerin analizinde kullanılan mikro analiz, açık kodlama ve seçkili kodlama teknikleri; renk, müzik, hijyen, personel ve menü gibi fiziksel kanıtların tüketici zihninde bir bütün olarak işlev gördüğü ve bütünün içinde değerlendirmeye tabi tutulduğunun ortaya çıkartılmasında fayda sağlamıştır. Ayrıca, konum ve restoranda bulunan diğer tüketicilerin yemek-alanı ölçeği içinde yer alması gereken diğer fiziksel kanıt unsurları olduğu da belirlenmiş ve fiziksel kanıtların, tüketici üzerindeki ağırlıklı etkisinin olumlu olduğu durumlarda, olumsuz durumların tolere edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Physical evidences became an important field of study as a result of the restaurants growing interest in creating artificial environments for customers different experiences. Therefore in this research the effects of the elements such as; facility aesthetics, lighting, design, food related equipment, personell and atmosphere on customers is evaluated as a whole. In this qualitative research observation and interviewing has been made with the restaurants which have tourism certificates and municipality certificates in Eskişehir. In the process of observations 18 subthemes are attained with the thematic analyses conducted with four restaurants. Subthemes that are attained from observations are used as a base of the questions of the interviewing process. In the interviewing process, there are 15 participants choosen by snowball technique. In order to get a maximum level of data from the participants they are asked to chose the restaurants by themselves. Thus, the reason why participants chose the restaurants and which physical features stand out would be possible to determine. Microanalysis, open coding and selective coding revealed that the physical evidences such as; colour, music, hygene, personel and menu functions as a whole in the mind of participants and evaluated with in this whole. Also location and the other customers are determined as needed to be in the dinescape scale and it is seen that negative situations can be tolarated in the case of nominal effects of physical evidences on customers are positive.