Yenilenebilir enerji kaynaklarının tarımda ve kırsal kalkınmada kullanımı: Kütahya Simav jeotermal seracılık örneği
Agricultural use of renewable energy sources and greenhouse example of geothermal Kütahya Simav
  1. Tez No: 388910
  2. Yazar: ÖMER FARUK TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tarım, Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Enerji ise özellikle gelişen toplumlarda en büyük ihtiyaçtır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımından ve bunun tarım sektörünün daha verimli hale gelmesindeki öneminden çeşitli uygulamalar örnek gösterilerek bahsedilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak yenilebilir enerji kaynakları ele alınarak Türkiye ve dünyadaki kullanım durumlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde yenilenebilir enerji kaynaklarından özellikle jeotermal, güneş ve biyogazın tarımda kullanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümde yenilenebilir enerji kaynaklarının tarımda ve kırsal kalkınmada kullanımına yönelik çeşitli projeler ile Kütahya Simav'daki jeotermal seracılık uygulamaları incelenmiştir. Bu çalışmada; yenilenebilir enerji kaynakları ile Türkiye tarımının sorunlarına çözüm üretilmeye çalışılırken diğer yandan da bu tür kaynakların şimdiye kadar Türkiye'de yeterince uygulanmaması eleştiri konusu olmuştur. Üçüncü bölümde anlatılan uygulamalar ve özellikle Kütahya ilinin Simav ilçesindeki jeotermal seracılık faaliyetleriyle ülkemizin yenilenebilir enerji alanında aslında nasıl bir potansiyele sahip olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture has an important place in Turkey's economy. Especially in the growing energy needs of society at large. This study was directed towards the use of renewable energy sources and an illustration of a variety of applications in the importance of the agricultural sector more efficient it becomes. In the first part of the study mentioned in general use cases in Turkey and around the world by taking renewable energy sources. Especially in the second part of the renewable energy sources, geothermal, solar and biogas use in agriculture have been mentioned. Geothermal greenhouse applications in Kütahya Simav with various projects for the agricultural use of renewable energy sources has been examined in the third section. In this study, Turkey and other renewable energy sources while trying to find solutions to the problems of agriculture while such resources has been implemented so far are not enough criticism in Turkey. Applications described in the third part of our country and especially how actually in renewable energy with geothermal greenhouse operations in the town of Simav, Kütahya have a potential that is put forward.