Ceylanpınar Tarım İşletmesi (T.İ.M )'inde buğday sarı pas hastalığına karşı bazı tohumluk buğday çeşitlerinin reaksiyonlarının belirlenmesi
Reaction of wheat varieties to stripe rust at Ceylanpınar Research Station
  1. Tez No: 38895
  2. Yazar: EBRU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BİÇİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
42 ÖZET Bu çalışmada, 1 1 buğday çeşidinin san pasa duyarlılığı ve dayanıklılığı araştırılmıştır. Ceylanpmar/Şanlıurfa'da buğday bitkisinde, san pas hastalığı sık sık önemli ürün eksilişlerine sebep olmaktadır. İşletmenin kuru ve sulu alan özellikleri gösteren iki farklı deneme tarlasında metaryal olarak Dicle 74, Diyarbakır 81, Ege 88, Gemini, Gönen, İzmir 85, Kaklıç 88, Kırkpınar, Orso, Pandas, Seri 82 buğday çeşitleri kullanılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlı olacak şekilde deneme kurulmuştur. Çeşitlerin (%) hastalık şiddeti 6., 8., 10., 10.5., 10.5.4. dönemlerde araştırılmıştır. Hava şartlan san pasın infeksiyon ve epidemisi için uygun olmuştur. Hem kuru nemde sulu alanda Seri 82 yüksek hastalık şiddeti (%58.58), Orso düşük hastalık şiddeti (%1.58) gösteren çeşitlerdir. Sarı pas hastalığının kuru alanda en hızlı günlük artış oranına (r) Ege 88 (0.216285) çeşidi sahiptir. Sulu alandaki çeşitlerde 0.2337369 (Seri 82) ile -0.0698634 (Pandas) arasında hastalığın günlük artış oranı değişir. Kuru ve sulu alanda yetiştirilen çeşitlerin gösterdikleri hastalık reaksiyonları değerlendirildiğinde her iki alandada Orso dayanıklı (R), Seri 82 ve Kaklıç 88 duyarlı (S) reaksiyonları göstermiştir. Çeşitlerin verimleri; kuru alanda 350 kg/da ile 600 kg/da, sulu alanda 415 kg/da ile 750 kg/da arasında olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The sensitivity and resistance of 1 1 wheat varieties to stripe rust investigated in this study. Plants were grown at Ceylanpınar/Şanlıurfa in Southeastanatolia, where the stripe rust disease often cause important yields reduction. Two field trials (in irrigated area and in rainfed area) were conducted with Dicle 74, Diyarbakır 81, Ege 88, Gemini, Gönen, Izmir 85, Kaküç 88, Kırkpınar, Orso, Pandas, Seri 82 varieties, in radomized blocks with four replications. The infection percent for the varieties were investigated 6., 8., 10., 10.5., 10.5.4. terms. The weather conditions were stable for stripe rust (disease infection and epidemical). Under irrigated and rainfed conditions, the highest and lowest infections persentage was found in Seri 82 (58.58 %) and in Orso (1.58 %), respectively. The calculated daily disease increase rate was under rainfed in variety Ege 88 (0.216285) the highest. The disease increase rate under irrigated conditions varied between -0.0698634 (for Pandas) and 0.2337369 (for Sen 82). The comparison of varieties in respect to disease susceptibility showed variety Orso as resistant, the varieties Sen 82 and Kaklıç 88, how ever as susceptible. The grain yield level changed between 350 kg/da and 600 kg/da, 415 kg/da and 750 kg/da under rainfed and irrigated conditions, respectively.