Beliren yetişkinlerin yalnızlık ve umutsuzluk düzeyleri ile aile işlevleri arasındaki ilişki
Family functions in predicting loneliness and hopelessness among emerging adulthoods
- Tez No: 388951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlerde yalnızlığın ve umutsuzluğun yordayıcısı olarak aile işlevlerinin incelenmesidir. Bu çalışma, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında, Ankara ilinde bulunan Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Mersin ilinde bulunan Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi olmak üzere üç fakültedeki toplam 512 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan beliren yetişkinlerin yaş ortalaması 21,10'dur. (Ss.=1,61). Araştırmanın verileri 'Aile Değerlendirme Ölçeği' (ADÖ), 'Beck Umutsuzluk Ölçeği'(BUÖ), 'Ucla Yalnızlık Ölçeği' ve 'Kişisel Bilgi Formu' ile toplanmıştır. Veriler PASS(Power Analysis and Sample Size) Statistical Software programı ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine family functions as predictors of loneliness and hopelessness in emerging adulthoods. The sample of this study consist of 512 university students selected from Ankara University, Gazi University and Mersin University at 2013-2014 education year. The participants' mean is 21.10(Ss=1.61). In pursuıng study goal, 'Family Assesment Device'(FAD), 'UCLA Loneliness Scale', 'Beck Hopelessness Scale'(BHS) and 'Personality Information Form' were administered to 512 university students. Data obtained have been analysed statistically by using PASS(Power Analysiz and Sample Size) Statistical Software.