Türkiye'de enflasyonun kontrol edilmesinde uygulanan para politikası stratejileri ve etkileri
Monetary policy strategies applied in controlling inflation in Turkey and their effects
- Tez No: 388954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2002 yılından itibaren Merkez Bankası tarafından yürütülen enflasyon hedeflemesi stratejisini, daha önceki dönemlerde uygulanan alternatif para politikası stratejileriyle karşılaştırmayı hedeflemektedir. Enflasyon hedeflemesi stratejisinin uygulandığı dönemde para arzı, döviz kuru ve faiz göstergelerinin enflasyon ile ilişkileri ve enflasyonla mücadeledeki etkileri ele alınmıştır. Böylece, enflasyon hedeflemesine geçilmesiyle birlikte para politikası ve para politikası göstergelerinin genel ekonomik istikrarın yakalanmasında ne ölçüde belirleyici olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı;“enflasyon hedeflemesi rejiminin, para politikası üzerinde en etkin strateji olduğu”tezini kanıtlamaktır. Çalışmada, 1980-2001 yılları enflasyon hedeflemesi öncesi dönem, 2002-2014 yılları arası ise enflasyon hedeflemesi dönemi olarak kabul edilmiştir. Bu çerçevede, 2002 yılı öncesi dönem incelenirken daha evvel gerçekleştirilen ampirik çalışmalara yer verilerek genel bir kanı ortaya konulmuştur. 2002 yılı sonrası gelişmeler ise Vektör Otoregresyon (VAR) yöntemiyle değerlendirilmiş ve bu doğrultuda iki dönem arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the inflation targeting strategy that has been applied by Central Bank of Turkey since 2002 with alternative monetary policy strategies previously employed. The effects of inflation and the relation between inflation and money supply, exchange rate and interest rate indicators of the term when inflation targeting strategy was applied were discussed in the study. In this way, it was aimed to determine to what extent the monetary policy and monetary policy indicators were decisive to achieve general economic stability upon inflation targeting was adopted. The aim of the study is to prove that“inflation targeting regime is the most effective strategy on monetary policy”. In the study, the term of 1980-2001 was named as the term before inflation targeting and the term of 2002-2014 was named as inflation targeting term. In this context, a general opinion was suggested via stating former empirical studies while examining the term before 2002. The developments of the term after 2002 were evaluated with Vector Auto Regression (VAR) and a comparison was made between two terms accordingly.