Küresel kriz sonrasında para politikasını dönüşümü: Türkiye örneği
The transformation of monetary policy in the aftermath of the global crisis: The case of Turkey
- Tez No: 388955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyadaki finansal ve iktisadi gelişmelere bağlı olarak para politikaları da değişim göstermiştir. Özellikle 2008 küresel kriziyle birlikte merkez bankalarının amaçları fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra fiyat istikrarıyla çelişmeyecek şekilde finansal istikrarını sağlamak olarak değişmiştir. Fiyat istikrarı ve finansal istikrarı aynı anda sağlamak için yeni para politikası araçları geliştirerek yeni bir para politikası stratejisine geçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın fiyat istikrarı hedefiyle birlikte finansal istikrarın da sağlanması için uyguladığı makro ihtiyati para politikalarının Türkiye ekonomisi üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Yapılan analiz doğrultusunda TCMB'nin fiyat istikrarının yanında finansal istikrarı beraber sağlamak için yeni para politikası araçlarını uyguladığı görülmüştür. Kriz sonrası uygulanan bu para politikası araçları genişletilerek para politikasında bir dönüşümün sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theoretical and applied monetary policy has recently changed due to economic and financial developments in the world, particularly in the aftermath of the 2008 global financial crisis. Beside of their price stability objective, the central banks are also charged to maintain the financial stability in the domestic economy. In this sense, new monetary policy tools have been developed in order to insure both the price and financial stability. The Central Bank of Turkey has also implemented a new monetary policy strategy as a response of the global crisis. The purpose of this study is to examine the effects of the Central Bank of Turkey's macro prudential monetary policy ove the Turkish economy. As a result of our analysis, we conclude that the Central Bank's monetary policy strategy reduced the effects of the global crisis and helped to maintain the price stability in the economy.