Diyarbakır ve Şanlıurfa İlleri sebze alanlarında bulunan zararlı ve yararlı böcek ve akar türlerinin saptanması
The Studies on determination of the harmful and beneficial fauna of vegetable areas in Diyarbakır and Şanlıurfa provinces
  1. Tez No: 38897
  2. Yazar: AYŞE AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
70 ÖZET Bu çatışma, Güneydoğu Anadolu Bölgesi 'nde sebze alanlarında meydana gelebilecek bitki koruma sorunlarına ışık tutması amacıyla, yazlık sebze (domates, biber, patlıcan, fasulye, bamya, kavun, karpuz, hıyar, kabak, soğan) alanlarında bulunan zararlı ve yararlı türleri saptamak için Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde 1993-1994 yıllarında yürütülmüştür. Yapılan bu çalışmada örneklemeler, dikimle birlikte, fide döneminden hasat dönemine kadar olan sürede yapılmış ve örneklemelerde atrap, gözle kontrol ve çukur tuzak yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda; sebze alanlarında; Coleoptera takımından 12, Hemiptera takımından 19, Homoptera takımından 39, Lepidoptera takımından 14, Diptera takımından 1, Thysanoptera takımından 4 ve Orthoptera takımından 21 tür olmak üzere toplam 110 zararlı tür ; Coleoptera takımından 26, Diptera takımından 4, Hemiptera takımından 16, Neuroptera takımından 1, Thysanoptera takımından 3, Orthoptera takımından 1 ve Hymenoptera takımından 46 olmak üzere toplam 97 yararlı tür saptanmıştır. Önemli zararlı türler olarak; Tettigonia viridissima L, Melanogryllus desertus Pall., Gryllotalpa gryllotalpa L, Thisoicetrinus pterostichus F.-W., Helicoverpa armigera Hb., Agrotis segetum Schiff., Agrotis ipsilon Hufn., Liorhyssus hyalinus F., Exolygus pratensis L, Empoasca decipiens Paoli., Thrips tabaci Lînd., Haplothrips tritici Kund., Aphtona sp. ve Galeruca sp. saptanmıştır. Ayrıca tetranychid ve aphidid türlerin de önemli zarara neden oldukları belirlenmiştir. Yararlı türlerden Cocinellidae (Coleoptera); Nabidae, Miridae, Anthocoridae (Hemiptera); Thrİpidae (Thysanoptera); Chrysopidae (Neuroptera); Chamaemyidae (Diptera) familyalarına bağlı predator türler ile Braconidae (Hymenoptera) familyasına bağlı predator türlerin önemli olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY Studies were carried out in Diyarbakır and Şanlıurfa provinces in 1993-1994 in order to determine the insect species that damage summer vegetables (tomato, eggplant, pepper, okra, bean, muskmelon, watermelon, cucumber, squash, onion) areas and beneficial species. Studies were performed in from seedling stage to harvest stages in frequently. In the end of this study; as harmful species in vegetable areas, 12 species belong to Coleoptera, 19 species belong to Hemiptera, 39 species belong to Homoptera, 19 species belong to Hemiptera, 15 species belong to Lepidoptera, 1 species belong to Diptera, 4 species belong to Thysanoptera and 21 species belong to Orthoptera were determined. On the other hand, as beneficial species in vegetable areas; 26 species belong to Coleoptera, 4 species belong to Diptera, 16 species belong to Hemiptera, 1 species belong to Neuroptera, 3 species belong to Thysanoptera, 1 species belong to Orthoptera and 46 species belong to Hymenoptera were determined. As the important harmful species; Tettigonia viridissima L, Melanogryllus desertus Pall., Gryllotalpa gryllotalpa L, Thisoicetrinus pterostichus F.-W., Heticoverpa armigera Hb., Agrotis segetum Schiff., Agrotis ipsilon Hufn., Liorhyssus hyalinus F., Exolygus pratensis L, Empoasca decipiens Paoli., Thrips tabaci Lind., Haplothrips tritici Kund., Aphtona sp. and Galeruca sp. were determined. From the beneficial species; the predator species of Coccinellidae (Coleoptera); Nabidae, Miridae, Anthocoridae (Hemiptera); Thripidae (Thysanoptera); Chrysopidae (Neuroptera); Chamaemyidae (Diptera) with the parazitoid species of Braconidae (Hymenoptera) were observed as important natural enemies.