Betonarme demirinin değişik ortamlardaki davranışlarının elektrokimyasal incelenmesi
Electrochemical investioning of concrete iron in various environment
- Tez No: 38898
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
97 ÖZET Sağlıklı, güvenilir ve ekonomik betonarme yapılar elde edebilmek için, betonarme yapılarda korozyonun araştırılması önemlidir. Betonarme yapılarda havadan suya kadar tüm faktör ler korozyon açısından önemlidir. Bu faktörlerden Cl", S04= gibi iyonların derişimlerinin, pH ve iletkenliklerinin koroz yon açısından önemini bilmek gerekir. Çevresel kirlilikler ile beton yapısına porlardan difüz- lenen yabancı iyonlar ya betonda istenmeyen ürünler oluştur makta ya da yapıya girmediği halde betonarme demiri için ko- rozif etkili olmakta, böylece yapı malzemelerinin ömürlerini kısaltmaktadır. Bu amaçla betonarme demirinin korozyonunu ön leyici önlemler gereklidir. Bu çalışmada, betonarme demirinin 1,2,7 ve 29. günlerde elektrokimyasal davranışları üç elektrot tekniği ile atmosfe re açık koşullarda potansiyostat aygıtı kullanılarak belir lenmiştir, ölçümlerde yardımcı elektrot olarak Pt kullanılmış ve potansiyeller Âg/AgCİ elektroda karşı ölçülmüştür. Hazır lanan elektrotlar, bırakıldıkları dış ortamlarda 24 saat bek letildikten sonra 1,2,7 ve 29. günlerde akım-potansiyel eğri leri potansiyostat ile elde edilmiştir, [Cl~], [SO4 = ], pH ve elektriksel iletkenlikleri ölçülmüştür. Yapılan bu çalışma sonucunda, klorür iyonlarının beton yapıyla bağlanma ürünleri oluşturabileceği, porlardaki -ser best klorürlerin betonarme demirinin korozyonunda etkin oldu ğu ve korozyon potansiyelini aktif bölgeye kaydırdığı saptan mıştır. Sülfat iyonları, beton yapısındaki ana bileşenlerden C3A ile büyük moleküllü ettringit tuzu yaparak betonda gen leşmeye ve buna bağlı olarak çatlaklara neden olmaktadır. Sülfat iyonlarının direk olarak betonarme demirine korozif98 etki yapmadığı betonarme demirlerinin korozyon potansiyelle rinin pasif bölgede olmasıyla değerlendirilmiştir. Asetat iyonlarının, %3,5 NaCl ortamında korozyon inhi- bitörü olarak kullanılabileceği düşüncesiyle çalışmalar ya pılmıştır. Yapılan çalışmalarda, asetat iyonları poroziteyi arttırmış ve klorür iyonlarının geçişini engelleyememiştir. Bu nedenle asetat iyonları beklenen inhibisyon etkisini gös termemiştir. Bütün çalışma ortamlarında, başlangıç pH'ları 6,5 olma sına ragmen, kısa sürede yükselerek bu sistemlerdeki pH 9-10 dolaylarında dengeye gelmiştir.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY In order to construct healty, reliable and economic concrete structure, investigating of corrosion is very impor tant. In concrete structure all factors from air to water are important for corrosion. It is required to know from this factors, such as concentration of CI“, S04=, pH and conductivity. The ions, diffusing into the concrete structure through pores from environment, have either been forming undesired products or have been effective in the corrosion of reinfor cement steel and as a result, they have been shortening the life of the structures. For these reasons, necessary precau tions must be taken to prevent the reduction of strength and the corrosion of reinforcement steel. In this study, electrochemical behavior of concrete iron on l*tf 2«d, 7th and 29**» days with ”three electrode technique“ in atmospheric conditions were indicated with potentiostat device. During the experiment Pt was used as counter electrode and potential values were measured against to Ag/AgCl electrode. After electrodes were waited 24 hour at atmospheric conditions, variation of current-potential were made on l*t, 2”*, 7*h and 29th days. Also [CI"], [S04=], pH and conductivity values were measured with respect to same days. End of this study following results were obtained; chloride ions could be bonded product with concrete structure. In pores free chloride ions were effective on concrete iron and it was skided potential of corrosion to100 active region. Sulfate ions combine with C3A which is main material of concrete structure and make big molecules of ettringite salt which causes expansion in concrete and crack. Sulfate ions were not directly effective on corrosion of concrete iron which of potential were passive region. Acetat ions were used as if as inhibitor in %3,5 NaCl condition. It was shown that acetat ions increased pores and chloride ions were not prevented inserting in pores. As a result acetat ions were not made any inhibition effect as. At all experimental conditions, although starting pH 6.5, it was increased around 9-10 values at equalibirim con dition in a short time.