Enürezis tanısı almış çocukların ruhsal işleyişlerinin projektif testlerle değerlendirilmesi
Examination of psychic functioning of children with enuresis through projective tests
- Tez No: 388982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DOĞANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının amacı enürezis tanısı almış çocukların ruhsal süreçlerini projektif testler kullanarak değerlendirmektir. Çalışmanın araştırma grubu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniklerine başvuran ve enürezis tanısı almış 7-11 yaş arası 30 çocuktan oluşmaktadır. Kontrol grubunu ise Bakırköy ilçesinde bir ilköğretim okuluna devam eden, araştırma grubu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş ve herhangi bir psikiyatrik tanı almamış 30 çocuk oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan çocuklara sırası ile Rorschach ve Peri Masalları Testi uygulanmış, çalışmaya katılan çocukların annelerinden ise Sosyo-demografik Bilgi Formu ve 6-18 yaş Çocuk ve Gençleri İçin Davranış Değerlendirme Ölçeğini (ÇGDDÖ) doldurmaları istenmiştir. Araştırmanın amacı enürezis tanısı almış çocukların ruhsal işleyişlerini araştırmaktır. Her iki grubun değişkenleri gerçeklik ilkesi ve sosyal uyum, endişe ile baş etme ve dürtüyü işleme süreçleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma bulguları enürezis tanısı alan çocuklar ile kontrol grubunun ruhsal işleyişlerinde anlamlı farklılıklara işaret etmektedir. Yapılan istatistiksel analizler ve içerik analizleri enürezis tanısı alan çocukların sosyal uyum ve gerçeği değerlendirme kapasitelerinin daha zayıf olduğunu göstermiştir. Enürezis tanısı alan çocuklarda özdeşim güçlükleri, beden imgesinde bozulmalar, saldırgan dürtülerin kontrol edilmesinde zorlanmalar saptanmıştır. Araştırma bulguları enürezis tanısı alan çocuklarda temelde erken dönem nesne ilişkileri ile ilgili bir sorunsalın varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the psychic functioning of children diagnosed as enuretic through projective tests. The study group was composed of 30 children between 7-11 ages that had applied to Child and Adolescence Psychiatry clinics of Bakırköy Mental Health and Neurology Training and Research Hospital and diagnosed as enuretic. The control group consists of 30 non-diagnosed children attending a state elementary school in Bakırköy, which was matched for age, sex and socioeconomic status with the study group. Children were administered Rorschach Test, Fairy Tale Test respectively and the parents were asked to fill in the socio-demographic form and Child Behaviour Checklist for Ages 6-18. The aim of this study is to investigate the psychic functioning of children diagnosed as enuretic. The response patterns of both groups were compared in terms of reality testing and social adaptability, the capacity to cope with anxiety and the process of drive regulation. Findings of the study indicate significant differences between psychic functioning of the control group and the study group. Statistical and content analysis suggested that enuretic children had more difficulty in realty testing and were less socially adaptable. Children with enuresis had difficulty in identification processes and controlling aggressive drives and had distortions in their body image. Results of the study suggest that children with enuresis have basically problems related to the pre-oedipal object relations.