Arap topluluklarında Türk televizyon dizilerin yeri ve önemi
Importance and place of Turkish TV series in Arabian sociesties
- Tez No: 388989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
“Arap Topluluklarında Türk Televizyon Dizilerinin Yeri ve Önemi”adlı bu çalışma, Türk televizyon dizilerinin Arap televizyonlarında yayınlanmaya başlamasının ardından Arap topluluklarında ne gibi etki ve sonuçlara sebep olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmanın kaynakları: ilgili Türk ve Arap akademik kaynaklar, daha önce yapılmış olan anket sonuçları, uzman röportajları ve bu tez içilen yapılan anket çalışmasından oluşmaktadır. Bu çalışmada tüm kaynaklar ve bulguların değerlendirilmesiyle, Türk dizilerinin Arap toplulukları üzerinde önemli etkilere sebep olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada bu etkinin küresel boyutta olduğu ve iki toplumun yerel ortak paydalarından ortaya çıktığı sonucu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which is named“ Importance and Place of Turkish TV Series In Arabian Sociesties”, prepared for find out how do the Turkish TV series affect the Arabian soicieties after they shown in Arabian televisions. And what are the results of Turkish TV series in Arabian sociesties. In this study, Turkish and Arabian acamedical sources, the survey results which has done before, expert report and the surveys which has done for this study, is used. In this stduy, the sources and findings were considered. The result of this study is: The Turkish TV series has an important affects to Arabian societies.This study indicates that this affect has occured from the same values between Turkish and Arabian culture.