Avrupa Birliği'ndeki bölgelere göre turizmin hane halkı geliri üzerindeki etkisi
Impacts of tourism on household income according to the regions in the Europe Union
- Tez No: 388999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Turizm, Econometrics, Economics, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliğindeki bölgelere göre turizm sektörünün hane halkı geliri üzerindeki yeri ve önemi incelenmiştir. İlk olarak turizmin ekonomik etkilerinden söz edilmiş ve etkileri kendi içerisinde ikiye ayrılarak olumlu ve olumsuz olmak üzere incelenmiştir. Turizmin olumlu etkilerinde; turizm sektörünün istihdam, gelir, dış ödemeler dengesi, vergilendirme, bölgesel gelişim ve diğer sektörlere etkileri vurgulanırken, olumsuz etkilerinde; ithalat, enflasyon, fırsat maliyeti, mevsimsellik ve dışsallık üzerine etkileri vurgulanmıştır. İkinci bölümde turizm sektörünün Avrupa Birliğiyle olan ilişkisi, turizm politikalarının tarihsel gelişimi ve istihdam politikaları çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümündeyse, Avrupa Birliğindeki bölgelere göre turizm sektöründeki yatırımların hane halkı geliri üzerindeki etkisinin, Eurostat'dan indirilen Nuts 2 verilerine göre ArcGIS programı ile analiz edilmesi amaçlanmıştır. Analiz kapsamında gerekli olan ham veri Euro stat database'den indirilmiştir. Çalışmada, 2000-2011 yılları arasında turizmde işletme sayısının birincil hane halkı geliri üzerinde etkili bir değişken olup olmadığı Coğrafik regresyon analizi ile ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Subject of this study is the situation and importance of the effect of tourism on household income according to EU states. The first subject is the economic effect of tourism and this economic effect can be studied under two topics: positive effects and negative effects. Under the topic of positive effects; the effects on tourism employment, income, GDP, balance of payments, taxation, regional developments and on the other sectors were highlighted. Under the topic of negative effects; the effects on tourism on imports, inflation, oppurtunity cost, seasonality and externally were highlighted. At the second part, the relation of tourism sector with EU is studied as part of historical evolution of tourism politics and employment politics. Finally at the last part, the effects of investment of tourism sector on household income according to EU states is planned to analize by using ArcGIS program according to NUTS 2 datas downloaded from Eurostat. Analysis of the raw data that is required in the context of Euro stat database from views. In the study, i tried to reveal if the number of tourism Corporation is an effective variable on household income in 2000-2011 by using Geographically Weighted Regression analysis.