Dil ve düşünce ilişkisi sorunu
The problem of relationship between language and thought
  1. Tez No: 388998
  2. Yazar: DERYA SAKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Felsefenin ilgilendiği temel konulardan birisi dil ve düşünce ilişkisidir. Bu çalışmada söz konusu ilişkiye dilbilimsel, psikolojik ve antropolojik yaklaşımlar dâhilinde bakılarak felsefi bir inceleme için nasıl bir yol haritası çizilmesi gerektiği üzerinde durulmuş, bu bağlamda dört temel teori incelenmiştir: 1. Konuştuğumuz dil düşünce biçimimizi belirler ya da etkiler. 2. Düşünme biçimimiz dil kullanımımızı belirler. 3. Dil ve düşünce doğuştan birbirlerinden bağımsızdırlar fakat bebeklik süresince gitgide birbirlerine bağlı olurlar. 4. Dil ve düşünce birbirlerinden bağımsızdırlar. Bu çalışma kapsamında dil ve düşünce açısından insan ve hayvanların gelişimleri de karşılaştırılmış, erişilen bilgi ve edinilen kanaatler uyarınca, dil ve düşüncenin ayrılmaz bir birliktelik oluşturduğu, ayrıca“konuşma”yetisinin sadece insana dair bir özellik olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the major concerns of the philosophy is about the context of the language and thought. It has been studied what kind of way should be drawn for this issue in philosophy as being looked in terms of linguistic, psychological and anthropological approaches. It has been explained through four fundamental theories about language and thought: 1. The language we speak determines or influences the way we think. 2. The way we think determines the use of language. 3. Language and thought are independent at birth but gradually become interdependent during infancy. 4. Language and thought are independent. In the content of this study it has been compared development of humans and animals in terms of language and thought. It has been tried to demonsrate that language and thought has inseperable association thereunder information which is attained and persuasion which is obtained. Besides it has been tried to demonstrate that the ability of“speaking”is a characteristic which only humans have.